Lidri_EU_suhlasia_s_rozsirenim_hospodarskych_sankcii_na_Rusko

Lídri Európskej únie sa v piatok dohodli na rozšírení svojich ekonomických sankcií voči Rusku, za odtrhnutie Krymu z Ukrajiny a podporu povstalcov, ktorí bojovali proti vládnym jednotkám vo východnej časti Ukrajiny.

Rozhodnutie, ktoré bude formálne potvrdené v nadchádzajúcich dňoch, predĺži lehoty EÚ na obchodovanie s ruským bankovým, finančným a energetickým sektorom počas šiestich mesiacov do konca januára.

Agentúra Reuters s odkazom na zdroje poznamenala, že rozhodnutie o predĺžení sankcií voči Rusku sa uskutočnilo na samite EÚ.

Zdroje ďalej uviedli, že diskusia o sankciách bola stručná. Správy nemeckej kancelárky Angely Merkelovej a francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona o realizácií minskej mierovej dohody boli hlavnou príčinou tohto rozhodnutia a vodcovia oboch krajín uviedli, že v tejto oblasti neexistujú žiadne pozitívne zmeny.

Súvisiace: Vojenské výdavky Ruska prvýkrát za 20 rokov poklesli

Sankcie, ktoré postihli predovšetkým ruské bankovníctvo a energetiku, boli prvýkrát zavedené v lete roka 2014, kedy Rusko nelegálne odtrhlo krymský poloostrov od Ukrajiny a na východe Ukrajiny začalo živiť konflikt, tým že podporilo separatistov bojujúcich proti vládnym jednotkám.

V konflikte bolo zabitých viac ako 10 300 ľudí a vedúci predstavitelia EÚ uviedli, že sankcie nebudú zrušené, kým Rusko a ďalšie strany konfliktu nedosiahnu pokrok v plnení minskej mierovej dohody.

Sankcie sa obnovujú každých šesť mesiacov od roku 2014.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Reuters

Facebook komentár