Mal_by_Elon_Musk_zlucit_Teslu_a_SpaceX

Akcie spoločnosti Tesla boli v tomto roku obľúbencom trhov a v súvislosti s novým elektromobilom – Model 3 je vidno nadšenie investorov ale aj spotrebiteľov.

Jeden významný analytik z Wall Street sa však domnieva, že Tesla a jej čoraz rozšírenejší výkonný riaditeľ Elon Musk by mali zvážiť zlúčenie spoločnosti, so svojou ďalšou veľkou spoločnosťou rakiet – SpaceX.

Adam Jonas z Morgan Stanley v tohto-týždňovej správe uviedol, že najväčšou výzvou spoločnosti Tesly je tvrdá konkurencia a nielen od tradičných producentov automobilov, ale aj od technologických spoločností, ktoré chcú zvýšiť svoje úsilie na trhu samo-riadiach automobilov. Napríklad Uber, Apple a Google.

Jonas poznemenal: “Adresovateľný trh trvalo udržateľnej dopravy, charakteristický pre spoločnosť Tesla pritiahne silnú konkurenciu v rámci niektorých najlepších svetových technologických firiem, s preukázateľne vynikajúcim prístupom k trhom kapitálu, talentu a obchodných modelov, ktoré dáta o vozidlách a príležitostiam okolo obsahu dokážu speňažiť.”

Súvisiace: Spoločnosť Tesla míňa každú hodinu takmer pol milióna dolárov

Jonas dodal, že tento fakt “ohrozuje dlhodobú nezávislosť spoločnosti Tesla, ako samostatnej entity”.

Tesla je v súčasnosti hodnotená na úrovni okolo 50 miliárd dolárov, čím je automobilkou s väčšou trhovou kapitalizáciou ako Ford, Fiat Chrysler a Nissan, čo ju dostáva do pozoruhodnej vzdialenosti od prekonania najhodnotnejších automobilových firiem sveta GM a Honda.

Ale napriek tomu, že akcie spoločnosti Tesla pre rok 2017 sa aj naďalej nachádzajú v zisku 40%, klesli o viac ako 20%, keďže v polovici septembra dosiahli hodnotu okolo 390 dolárov (za akciu).

Obavy z oneskorenia výroby Modelu 3, ktorý má byť cenovo dostupným vozidlom značky Tesla pre masový trh, má jednoznačne negatívny vplyv na jej hodnotu.

Skutočnosť, že Tesla do svojho produktového mixu pridala jeden nový produkt – nákladný automobil Semi – taktiež prispieva k nervozite okolo vykonaných investícií, keďže Tesla stále míňa viac ako ako zarába.

A existujú pretrvávajúce otázky o tom, či Tesla získala spoločnosť SolarCity (spoločnosť založená na obnoviteľných zdrojoch energie), ktorá bola spolu-vytvorená jeho dvoma bratrancami, ktorým predsedal práve Elon Musk, čo predstavuje ešte ďalšie obavy okolo stále neziskovej firmy Tesla.

To je miesto, kde by mala prísť SpaceX. Spoločnosť SpaceX, ktorá má podporu od Muska, rovnako ako firmy z oblasti rizikového kapitálu – Draper Fisher Jurvetson, obrovskej firmy podielových fondov – Fidelity a vlastníka firmy Google – Alphabet. Trhová kapitalizácia spoločnosti SpaceX je podľa výskumnej firmy CB Insights ohodnotená na 21,5 miliardy dolárov.

To robí zo spoločnosti SpaceX šiesty najcennejší startup na svete, hoci táto firma nie je taká veľká ako Tesla.

Ale Jonas si myslí, že SpaceX má jasnejšiu budúcnosť ako Tesla. Argumentuje, že SpaceX by mohla mať hodnotu až 121 miliárd dolárov, ak všetko pôjde tým správnym smerom. Podľa Jonasa by podnikanie v oblasti vesmírneho cestovania mohlo do roku 2040 dosiahnuť hodnotu 1,75 bilióna dolárov.
Zatiaľ čo SpaceX musí konkurovať firme podporovanej Jeffom Bezosom – Blue Origin, spoločnému podniku firiem Lockheed Martin a Boeing – Blue Launch Alliance, v tomto sektore je oveľa menej konkurencie ako v svete automobilov.

Jonas ďalej poznamenal: “Naše predbežné modely podnikania pre SpaceX odhalili, že by sa mohla nachádzať vo veľmi dominantnej pozícii, čo by umožnilo spoločnosti vstúpiť na vysoko ziskové trhy, ako napríklad vlastné satelitné širokopásmové pripojenie.”

Jonas poznamenal, že Tesla a SpaceX už zdieľajú svoje vedomosti o výrobe – najmä použitie hliníkového odliatku – a zamestnanci firmy SpaceXu sa často používajú na beta testovanie vozidiel Tesla. Takže ďalšia spojenie by nebolo úplne mimo.

Zlúčenie spoločností Tesla a SpaceX by taktiež mohlo uistiť Wall Street, že Musk zostane rovnako zameraný na svoju činnosť v oblasti elektrických automobilov, keďže ho plánuje poslať na Mars.

Jonas napísal: “Investori vo veľkej miere očakávajú, že Elon Musk bude v priebehu času venovať zvýšenú časť svojho času a talentu firme SpaceX, čím je treba zodpovedať otázku ohľadom toho, kto by ho mohol nahradiť v Tesle.” Kombinácia úsilia medzi týmito dvoma firmami by mohla túto dôležitú otázku vyriešiť.”

Súvisiace:
Koľko paliva si vyžaduje cesta na Mesiac?
Elon Musk predstavil nový plán spoločnosti SpaceX na osídlenie Marsu

Jonas dodal, že sa zdá, že došlo k posunu v tom, ako sa Musk počas minulého roka zaoberal špekuláciami ohľadom spojenia firiem SpaceX a Tesla.

Počas konferenčného hovoru v auguste 2016 povedal: “Myslím si, že neexistuje silný produkt, ktorý by spájal SpaceX a Teslu a dodal, že zatiaľ čo spoločnosti spolupracujú,” nestačí to na to, aby ich bolo možné zlúčiť do jedného subjektu.

V neskoršom dátume Musk povedal, že “vzájomné zdieľanie poznatkov z rakiet a histórie kozmických lodí na svet automobilov … je naozaj pomerne cenné” a pomohlo mu premýšľať o tom, ako môže Tesla lepšie produkovať všeobecné typy automobilov.

Tesla a SpaceX neboli okamžite k dispozícii na pripomienky k správe spoločnosti Morgan Stanley.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Bloomberg, WSJ

Facebook komentár