Mark_Zuckerberg_naznacil_ze_Facebook_by_jedneho_dna_mohol_ponuknut_platenu_verziu

Mark Zuckerberg naznačil, že v budúcnosti by mohla uzrieť svetlo sveta platená verzia sociálnej siete Facebook, dostupná len prémiovým členom.

Zuckerberg sa 10. apríla zúčastnil vypočúvania pred Kongresom Spojených štátov, v priebehu ktorého komentoval nedávny škandál spoločnosti Facebook. Republikánsky senátor Orrin Hatch sa ho počas pojednávania opýtal, či ostane sociálna sieť aj naďalej bezplatnou službou.

Zuckerberg povedal: „Áno, stále bude existovať verzia Facebooku, ktorá ostane bezplatná.“

Táto odpoveď je obzvlášť dôležitá preto, lebo Zuckerberg v podstate potvrdil, že iba niektorá z budúcich verzií sociálnej siete bude stále bezplatná.

Súvisiace: Iniciatíva #DeleteFacebook nám pripomína, že „bezplatné“ služby na internete nie sú zadarmo

To predstavuje zásadný kontrast k vyjadreniam samotnej spoločnosti, ktorá tvrdí, že Facebook bude stále bezplatný – bez výnimky. Keď sa totiž pozriete na úvodnú stránku sociálnej siete, všetkým novým užívateľom pred ich prvým prihlásením oznamuje, že „je to zadarmo a vždy aj bude“.

Mark_Zuckerberg_naznacil_ze_Facebook_by_jedneho_dna_mohol_ponuknut_platenu_verziu_1

Ak by sme však mali čítať medzi riadkami Zuckerbergovej odpovede, mohli by sme uvažovať o tom, že Facebook pripúšťa vytvorenie platenej verzie sociálnej siete, ktorá by bola potenciálne oslobodená od reklám. Takýto krok by mohol zmierniť obavy ohľadom skutočnosti, že spoločnosť Facebook využíva osobné údaje užívateľov na sprostredkovanie cielenej reklamy.

Vypočúvanie Zuckerberga v budove Kongresu trvalo celých päť hodín. Keď sa téma znovu vrátila k platenej verzii sociálnej siete, generálny riaditeľ spoločnosti Facebook poskytol ďalšie detaily. Priznal, že jeho spoločnosť zvažovala zaviesť platenú variantu platformy, na ktorej by chýbali akékoľvek reklamy. Následne však zdôraznil, že súčasná verzia založená na reklame aj naďalej ostáva ideálnym systémom.

Súvisiace: Stratégie mobilných aplikácií, ktorými si získavajú Vašu pozornosť

Zuckerberg uviedol: „Vo všeobecnosti zastávame názor, že model založený na reklamách je pre nás tou správnou voľbou. Prirodzene, zvažujeme aj iné možnosti, ale každý nápad je potrebné dôsledne premyslieť.“

Zatiaľ pravdepodobne nehrozí, že by sme sa v blízkej budúcnosti stretli s platenou verziou sociálnej siete Facebook. Na druhej strane je to po prvýkrát, čo spoločnosť výslovne nevyvrátila takúto možnosť.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: TheGuardian, MarketWatch

Facebook komentár