Najbohatší ľudia na svete začali nový rok bohatší o 524 miliárd amerických dolárov, ako v roku 2013. S touto informáciou prišla agentúra Bloomberg a jej indexov miliardárov, ktorý sleduje majetky 300. najbohatších ľudí po celom svete.

“Jedná sa o jeden z najväčších nárastov majetku, aký sme neozaj nevideli dlhú dobu – pravdepodobne v poslednom desaťročí,” – uviedol editor sekcie Bloomberg miliardárov – Matt Miller. Miller poukazuje na peniaze z uvolnených politík centrálnych bánk, nízke úrokové sadzby a zisky akciového trhu zisky počas roka 2013. Kto boli najväčšími víťazmi a porazenými?

( Súvisiace : Prehľad spoločenských akcií miliardárov – zoznam roka 2014 )

Bill Gates – zakladateľ a predseda predstavenstva spoločnosti Microsoft bol najviac ziskovou osobou roka, ako navýšil svoj majetok o $ 15,8 miliardy dolárov na 78,5 miliárd dolárov, čím získal titul najbohatšieho človeka na svete. Nielen že akcie spoločnosti Microsoft v roku 2013 vzrástli o 40 %, ale Gates taktiež ťažil z rastu svojich akciových podnikov, ktoré vlastní prostredníctvom scojej investičnej spoločnosti s názvom Cascade Investment.

Sheldon Adelson – zakladateľ najväčšej spoločnosti svetových kasín – Las Vegas Sands bol ďalším najviac ziskovým miliardárom sveta. Adelsonov čistý majetok sa zvýšil o 14,4 miliardy dolárov a za svoje dosiahnuté zisky môžu ďakovať svojmu úspechu v čínskom meste Macau. Viac ako 50 % z tržieb jeho spoločnosti pochádza z Macaa. A nebol jediným miliardárom, ktorý ťažil z úspechu v Macau.

( Súvisiace : Bývalý svetový 8. najbohatší muž stratil 34,5 miliardy dolárov )

Najväčším tohtoročným smoliarom bol Eike Batista, ktorý v minulom roku stratil titul najbohatšieho muža Brazílie so stratou majetku o veľkosti 12 miliárd dolárov a ukončil rok 2013 so záporným čistou hodnotou. Naozaj to je pravda – s negatívnou hodnotou. Miller uviedol, že tento príklad je ” veľmi neobvyklý ”  … ja som “nikdy nevidel, že by sa predtým niečo podobné stalo” kde jedinec , ktorý bol kedysi ôsmym najbohatším človek na svete stratil až tak veľký objem peňazí. Straty prišli, ako jeho ropná spoločnosť OGX Petroleo & Gas Participacoes podali návrh na konkurz. Všeobecnejšie povedané – Miller vysvetľuje – že Batista mal zhruba pol tucta začínajúcich verejne obchodovaných komoditných spoločností, ktoré si začali požičiavať medzi sebou, keď investorom prestali prinášať výnosy. Potom sa celá táto hra zrútila. Poučenie z tohto príbehu : Neverte sľubom.

( Súvisiace : Najväčšie tajomstvá šetrných miliardárov )

Cenu za najziskovejšieho milirdára podľa percent získal zakladateľ a generálny riaditeľ spoločnosti Tesla – Elon Musk. Zisky jeho akcií spoločnosti Tesla mu v priebehu roka pomohli  zvýšiť majetok v čistej hodnote až 233 % alebo 5,6 miliardy dolárov.

Medzitým, najväčšie zisky pre miliardárov pochádzali z odvetvia technológií, kde je najväčší nárast dolárového majetku zaznamenal zakladateľ a generálny riaditeľ spoločnosti Facebook – Mark Zuckerberg. Akcie tejto sociálnej siete sa v minulom roku viac než zdvojnásobili.

Zdroj: Siliconrepublic

Facebook komentár