Pivo, BMW a jeden z najlepších svetových futbalových tímov, Bayern Munchen, tretie najväčšie mesto Nemecka má toho veľa, čo ponúknuť. Vieme, že je excelentné v športe, kulinárstve a automobiloch, ale Mníchov je taktiež priekopníkom, pokiaľ ide o udržateľnosť.

EÚ dúfa, že do roku 2020 bude 20 percent energie pochádzať z obnoviteľných zdrojov, ako je vietor, slnečná energia a biomasa. Vedúci predstavitelia Mníchova išli ešte o krok ďalej, so zameraním na sto percent čistých dodávok elektriny do roku 2025, čím by sa toto mesto stalo svetovým lídrom v oblasti udržateľnosti.

Hep Monatzeder, bývalý starosta Mníchova, povedal “Chceli sme prinútiť, aby naše energetické spoločnosti investovali do obnoviteľných zdrojov energie.” … “Všetky ostatné veľké mestá idú touto cestou, inak nebudeme môcť chrániť krajinu.”

Súvisiace: Tieto nemecké potraviny našli spôsoby, ako eliminovať balenie potravín

Energetická spoločnosť vo vlastníctve tohto mesta – Stadtwerke München alebo SWM bude musieť na splnenie tohto cieľa produkovať 7,5 miliárd kw hodín vo forme zelenej elektriny.

Obdivuhodné ambície, ale sú dosiahnuteľné?

S rozpočtom vo výške približne 9 miliárd eur, SWM začala niekoľko nových projektov čistej energie, vrátane vodnej elektrárne na rieke Isar, ktorá ročne dodáva dostatok energie na prevádzku pre 4000 domácností. Na mníchovskej zoo, nie je premrhaný ani sloní hnoj a je premenený na udržateľné palivo.

Avšak tieto investície do čistých energetických projektov v okolí Mníchova pravdepodobne nemusia stačiť na uspokojenie potrieb mesta, ktoré je domovom pre viac ako jeden milión ľudí.

Spoločnosť SWM taktiež investuje do čistých energetických projektov po celej Európe, vrátane solárnych teplární v Andalúzii, v Španielsku a veterných fariem v Severnom mori. Táto čistá elektrina z týchto projektov sa nakoniec vracia do integrovanej európskej siete.

Florian Bieberbach, generálny riaditeľ spoločnosti Stadtwerke München poznamenal: “Ak znížite emisie CO2 v Mníchove alebo v Španielsku, nezáleží na mieste, je dôležité, aby ste … prispeli k ich zníženiu.”

Dodal: “To je dôvod, prečo tento politický cieľ neznamená technicky dodávať elektrinu Mníchove, to jednoducho znamená, že Mníchov má svoj podiel na boj proti klimatickým zmenám.”

Súvisiace: Táto plávajúca plošina môže prefiltrovať plasty z našich znečistených oceánov

Avšak, niektoré podniky v Mníchove vítajú čistú elektrinu. Napríklad pivovar Hofbräuhaus, ktorého história má viac ako 400 rokov, vykonal bezproblémový prechod na zelenú energiu.

Sabine Barthelmess uviedla: “Nemali sme meniť žiadne zariadenia, stačí zmeniť zmluvu,” … “Je ľahké prejsť na zelenú elektrinu … je to dobré pre naše podnikanie, je to dobré pre naše svedomie a je to taktiež dobré aj pre náš imidž.”

Podľa Bieberbacha by viac firiem a verejných služieb malo dodržiavať príklad Hofbräuhausu. “Ak sa budete držať starých, tradičných spôsobov výroby elektriny, Naša spoločnosť pravdepodobne nebude mať žiadnu budúcnosť.”

Zdroj: BusinessWeek, WSJ

Facebook komentár