Musk-Elektromobily-Tesla-si-viete-kupit-za-Bitcoin

Generálny riaditeľ spoločnosti Tesla – Elon Musk dnes ráno oznámil, že v USA je aktuálne možné kúpiť elektromobily Tesla za virtuálnu menu bitcoin.

Automobilka v priebehu minulého mesiaca odhalila, že kúpila virtuálnu menu bitcoin v hodnote 1,5 miliardy dolárov a že čoskoro začne akceptovať najpopulárnejšiu kryptomenu sveta, ako formu platby.

“Teraz si už viete kúpiť Teslu za bitcoiny,” zatweetoval Musk, ktorý bol tento mesiac oficiálne označený ako “Techno-kráľ Tesly”.

Stránka podpory na webe spoločnosti Tesla vysvetľuje, ako môžu zákazníci platiť za Teslu pomocou digitálnej meny. Elektrické vozidlá spoločnosti zvyčajne stoja pred zdanením 37 990 až 124 000 dolárov.

Musk bez uvedenia presných krajín uviedol, že ľudia mimo USA si budú môcť kúpiť Teslu za bitcoiny „v neskoršom termíne tohto roka.“

Aby mohol Musk prijať platbu, uviedol, že Tesla používa ako „interný“ tak aj „otvorený softvér“.

Dodal, že spoločnosť Tesla „prevádzkuje bitcoinové uzly napriamo“. Uzly sú počítače v sieti bitcoinov, ktoré pracujú na overovaní transakcií a zabraňujú tomu, aby bola kryptomena použitá viac-krát.

Súvisiace: Tesla nakupuje Bitcoin za $1,5 miliardy – čo ďalej?

Daniel Ives, analytik spoločnosti Wedbush, v správe uviedol, že jeho firma neočakávala, že by Tesla začala prijímať platby bitcoinom do druhej polovici tohto roka.

Ives uviedol: “Jedná sa o kľúčový okamih pre spoločnosť Tesla a pre krypto svet, keď Musk aktuálne prestriháva červenú pásku v súvislosti s bitcoinovými transakciami v širšom ekosystéme spoločnosti Tesla,” … “Očakávame, že v priebehu nasledujúcich 12 až 18 mesiacov sa prostredníctvom bitcoinov vykoná menej ako 5% transakcií, mohlo by sa to však časom posunúť vyššie, pretože v nasledujúcich rokoch sa akceptácia kryptomien začne zvyšovať.”

Prepojenie Muska a bitcoinu

Imidž spoločnosti Tesla ako ekologickej automobilky je v rozpore s kolosálnou uhlíkovou stopou siete bitcoinov. Vedci z University of Cambridge zistili , že ročne tento sektor spotrebuje viac elektriny ako celá Argentína. Príspevok z roku 2018 publikovaný v Nature – pravdepodobne najprestížnejšom akademickom časopise na svete, zistil, že samotné emisie bitcoinu môžu zatlačiť globálne otepľovanie nad 2 stupne Celzia.

Napriek negatívnym environmentálnym požiadavkám Musk prijal bitcoiny viac ako ktorýkoľvek iný významný riaditeľ z oblasti technologického sektora. Za posledných pár mesiacov na sociálnej sieti Twitter zverejnil niekoľko statusov o kryptomenách a určite spôsobil zvýšenie popularity celého ich sektora. Taktiež tweetoval o ďalších virtuálnych minciach, ako je éter a dogecoin.

Ives v priebehu minulého mesiaca pre agentúru CNBC povedal, že cena akcií spoločnosti Tesla je teraz priamo spojená s hodnotou bitcoinu.

Ives prostredníctvom e-mailu: “Musk je aktuálne v očiach Wall Street spätý s príbehom okolo bitcoinu, a hoci Tesla v prvom mesiaci, keď vlastnila toto tzv. “digitálne zlato“, dosiahla miliardový zisk, prináša so sebou ďalšie riziko.”

Súvisiace: Tesla už mohla v ziskoch z bitcoinu zarobiť viac ako z elektromobilov

Cena akcií spoločnosti Tesla a hodnota bitcoinu za posledných 12 mesiacov zaznamenali obrovské zisky, keď akcie spoločnosti Tesla vzrástli z približne 100 dolárov na viac ako 600 dolárov a bitcoin vzrástol z približne 7 000 dolárov na viac ako 55 000 dolárov.

Niektorí investori sú však presvedčení, že Tesla a bitcoin sa nachádzajú na území bubliny.

Manažér fondu Lansdowne Partners – Per Lekander minulý týždeň v rozhovore uviedol, že si myslí, že Tesla sa nachádza v bubline a on vykoná stávky na pokles ceny akcií Muskovej spoločnosť, čo znamená, že bude profitovať, ak hodnota akcií Tesly klesne.

Trhová hodnota spoločnosti Tesla v priebehu 12 mesiacov v januári vzrástla na viac ako 800 miliárd dolárov, potom vo februári poklesla na necelých 600 miliárd dolárov. Teraz predstavuje hodnotu zhruba 635 miliárd dolárov.

Akcie spoločnosti Tesla sa v stredu ráno obchodovali v zisku 0,6%, na 662,16 dolárov. Cena bitcoinu sa pohybovala na úrovni 55 444,93 dolárov.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár