Najvacsie_plavidlo_sveta_bude_uz_v_roku_2018_k_dispozicii

Stavba obrovskej plávajúce lode na skvapalnený zemný plyn (FLNG) sa začala v roku 2012 a podľa Samsung Heavy Industries bola dokončenou v júli (v Južnej Kórei), predtým než sa presunula do Austrálie.

Aktuálne sa toto plávajúce zariadenie nachádza na jeho prvom mieste. Shell Prelude sa tak nachádza zhruba 125 míľ severne, od západného austrálskeho pobrežia.

Najvacsie_plavidlo_sveta_bude_uz_v_roku_2018_k_dispozicii_obrazok_preloude

V roku 2018 začne 488 metrové zariadenie, nazývané aj Prelude, svoju prácu pri ťažbe a spracovaní plynu na mori. Plyn bude čerpať z morského dna do plávajúcej plošiny, kde sa potom ochladí.

Následne prídu tzv. LNG lode, ktoré budú slúžiť ázijským zákazníkom a naplnia svoje nádrže skvapalneným plynom, ktorý bol ochladený na -162 stupňov Celzia.

Napriek svojmu vzhľadu lode, plavidlo Prelude nie je v najprísnejšom zmysle slova loďou, keďže musí byť do cieľa ťahaná.

Najvacsie_plavidlo_sveta_bude_uz_v_roku_2018_k_dispozicii_obrazok_preloude_shell

Jej schopnosť vyrábať a vykladať plyn do veľkých nosičov, odstraňuje potrebu dlhých potrubí do pozemných zariadení na spracovanie zemného plynu (LNG). Technológia je takisto pochválená pre schopnosť štruktúry, ktorá následne môže byť potom použitá na inom vzdialenom mieste.

Lacné ceny plynu, kvôli technológii bridlicového plynu v USA však niektoré podobné projekty spochybnili, keďže cena podobných pobrežných zariadení sa zdá byť vysoká.

V roku 2016 sa spoločnosť Shell rozhodla, že nebude so spoločnosťou Samsung pokračovať v ďalších troch podobných projektoch, s označením FLNG.

Spoločnosť Shell spolu s partnermi, spoločného podniku KOGAS a Impex odhadujú, že loď Prelude zostane v oblasti zhruba 25 rokov predtým, než bude odvezená do iného pobrežného poľa.

Čísla giganta menom Prelude

Spoločnosť Shell tvrdí, že uplne funkčné zariadenie bude ťažiť najmenej 5,3 milióna ton ročne (mtpa) kvapalín – 3,6 mtpa LNG, 1,3 mtpa kondenzátu a 0,4 mtpa skvapalneného ropného plynu.

Spoločnosť potvrdila, že množstvo plynu by bolo väčšie ako celo-ročné potreby Hongkongu.

Loď má palubu dlhšiu ako štyri futbalové ihriská a skladovacie nádrže by mali vyplniť 175 olympijských bazénov.

V takmer jednej tretine míle je dlhšia ako budova Empire State Building. Ľoď Prelude je rovnako široká, ako krídla Boeingu 747.

Súvisiace: Čína na trh uvádza prvú elektrickú nákladnú loď sveta

Pri plnom zaťažení presunie viac ako 600 000 ton, čo je viac ako šesťnásobok lietadlovej lode USA, známej ako USS Georga Washingtona.

Na umiestnenie zariadenia sa používajú trysky o sile viac ako 6 700 koní a 50 miliónov litrov vody sa použije každú hodinu, na chladenie zemného plynu.

Spoločnosť Shell nikdy neuviedla, koľko plavidlo bude stáť, ale analytici z priemyslu pre agentúru Reuters povedali, že jeho cena sa bude pohybovať v rozmedzí 10,8 miliardami až 12,6 miliardami dolárov.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Reuters, WSJ

Facebook komentár