V súčasnej dobe, pokiaľ ide o technológie elektrických vozidiel, najväčším konkurentom BMW je práve automobilka Tesla.

Tesla bola lídrom v oblasti čistých elektromobilov už naozaj nejaký ten čas. Tesla je jedným z mnohých začínajúcich startupov Silicon Valley, ale je jedinou, ktorý sa počas výroby stal ziskovým.

Všetky ostatné startupy nevedeli zostaviť nič poriadne. Nové automobilky tvrdia, že budú vytvárať to najlepšie vozidlo pre budúcnosť, ale to je všetko. Avšak vieme o jednom a zdá sa, že poskytuje naozaj skutočné konkurečné základy. Aspoň pre túto chvíľu – Faraday Future.

Súvisiace:

5 vecí, ktoré ste pravdepodobne nevedeli o Tesla Motors
Elon Musk už jazdí s autopilotom vo vozidlách značky Tesla

Faraday Future, alebo FF je startupom založeným v Silicon Valley a mal by byť naozajstnou konkurenciou pre automobil spoločnosti Tesla – Model S. A jeho konkurencia sa zdá byť naozaj vážnou. V súčasnej dobe má sídlo v Gardena, v štáte Kalifornia. FF má v súčasnej dobe cez 200 zamestnancov a na rok 2016 ich má v plánoch viac ako 300. FF taktiež tvrdí, že jej prvé auto (ktoré zatiaľ nemá meno) bude predstavené v roku 2017. Zdá sa to byť naozaj vysokýn cieľom, keďže Faraday Future zatiaľ nemá ani výrobný závod a jediná vec, ktorú vieme o jej prvom auto je, že sa bude jednať o vysoko výkonný sedan a bude plne elektrickým. Na na internetových stránkach  FaradayFuture.com je o ňom pár informácií.

Zatiaľ to len znie ako ďalší startup s ponukou lepšieho produktu, než všetci ostatní a je lacnejším, rýchlejším a tým bude ešte atraktívnejším. Je to aj vidno podľa toho, akých zamestnancov si FF najala. Poďme si pozrieť niektoré tie mená, ktoré u Faraday Future v súčasnosti pracujú:

 • Nick Sampson – Bývalý produktový architekt od spoločnosti Tesla, ohľadom Modelu S
 • Richard Kim – bývalý vedúci predstaviteľ dizijnu pre BMW i8 Concept, BMW i3 Concept
 • Silva Hiti – mala na starosti oblasti hnacích jednotiek u automobilu Chevy Volt
 • Pontus Fontaeus – bývalý interiérový dizajnér automobiliek Lamborghini, Ferrari a Land Rover
 • Page Beermann – mal na starosti interiérový dizajn a bol bývalým kreatívnym riaditeľom BMW (navrhoval rad GT 3)
 • Porter Harris – mal na starosti oblasť akumulátorov pre spoločnosť SpaceX

Dizajnérky tím Faraday Future

Jedná sa naozaj o niektoré docela vplývných a kvalifikovaných ľudí, ktorí opustili výborné miesta u najväčších svetových výrobcov automobilového priemyslu a teraz pracujú pre Faraday Future. Zrazu sa Vám teda môže zdať, že Faraday Future to myslí naozaj vážne. Tu je pár vyhlásení ohľadom jej prvého automobilu.

 • Bude mať o 15 percent vyššií špecifický výkon, ako Tesla Model S – 85 kW. Vyjde na 98 kW
 • Jeho online služby budú podobnými, ako má Tesla
 • Spoločnosť usiluje o najvyššiu hustotou energie a špecifické energetické výkony existujúcich vozidiel trhu
 • Ak sa v jednej časti vyskytne chyba, nenaruší to ostatné časti vozidla
 • Jednotlivo alebo celé časti motora môžu byť bez problémov nahradené
 • Modul určený pre hromadnú výrobu bude s využitím nových postupov a technológií
 • Rovnaká konštrukcia batérie má byť použitá vo všetkých vozidlách, budú však iba so zmenou kapacity (bez zmeny napätia)
 • Vyššia hustota energie umožňuje menej problémov, než je vo vozidle Tesla Model S

Takže to vyzerá, ako keby FF chcela veľmi precízne pracovať na svojej úlohe, s cieľom zosadiť z líderstva Teslu. Ale čo to znamená pre BMW? No, ja si nemyslím, že BMW si bude robiť s ňou príliš veľké starosti. BMW sa zdá byť zameraná na svoju vlastnú realizáciu, so zameraním na niekoľko rôznych technológií, ako sú plug-in hybridy a automobily poháňané vodíkovými palivovými článkami. Takže BMW si zrejme nebude robiť príliš veľké starosti s týmto ďalším startupom Silicon Valley, keď vyhlasuje, že práve on je budúcim spasiteľom nášho sveta vozidiel.

Súvisiace: Tesla vypláca Elonovi Muskovi minimálnu mzdu. Chudobou však netrpí

Avšak, ak Faraday Future bude mať veľký dopad na tento svet ako sa to podarilo Tesle, potom BMW bude možno musieť vziať do úvahy a uvedomiť si, že je tu ďalší hráč v hre.

Tú sú obrázky návrhov továrne Faraday Future

Zdeoj: BMWBlog

Facebook komentár