Odbornici_na_akciove_trhy_tvrdia_ze_najhorsie_este_len_pride”

Volatilita na Wall Street v posledných mesiacoch viedla akciové trhy po celom svete do divokej jazdy, čo malo za následok prepad trhov k úrovniam väčším ako 20 percent (medvedích trhov). To by sa podľa vyjadrení odborníkov malo v novom roku zhoršiť.

Medvedie trhy – zvyčajne definované ako prepad z najnovšieho vrcholu vo výške 20 percent alebo viac – ohrozujú investorov po celom svete. V Spojených štátoch sa technologický akciový index Nasdaq Composite v piatok uzavrel v medveďom trhu a v pondelok doň vstúpil aj všeobecný americký akciový index S&P 500. Globálne, nemecký index DAX, čínsky Shanghai Composite a japonský Nikkei taktiež vstúpili do úrovne medvedích trhov.

Podľa odborníkov však hlavné trhové riziká zostávajú. Federálny rezervný systém pravdepodobne aj naďalej bude realizovať zvyšovanie úrokových sadzieb a obavy z globálneho ekonomického spomalenia rastú, keďže sa obchodná vojna medzi USA a Čínou zhoršila.

Súvisiace: Takmer polovica finančných riaditeľov sa obáva recesie v roku 2019

Mark Jolley, ktorý je analytikom v investičnej spoločnosti CCB International Securities poznamenal: “Rád by som bol viac optimistický, ale jednoducho nevidím príliš veľa pozitív. Sme v prvej polovici prepadov a myslím, že ďalší podobný vývoj ešte len v budúcom roku nastane.”

Sprísňovanie menovej politiky v USA

Podľa Jolleyho veľké riziko spočíva na úverových trhoch. Vzhľadom na to, že Fed v roku 2019 predpokladá ďalšie dve zvýšenia úrokových sadzieb, spoločnosti budú čoraz ťažšie splácať svoje dlhy, čo spôsobí, že niektoré z nich sa dostanú do omeškania alebo sa zhorší ich finančná situácia.

Jolley uviedol, že takáto slabosť na úverových trhoch sa prejaví poklesom akciových trhov.

Ďalej poznamenal: “Môj základný scenár bude úverovou udalosťou, ktorá bude ďalej vplývať na akciové trhy, čo určite zasiahne odvetvia s vysokým rastom ako sektor technológií.”

Vishnu Varathan, ktorý je vedúcim pre oblasť ekonomiky v Mizuho Bank poznamenal: “Všeobecnejšie platí, že investori majú menej dôvodov na to, aby boli v súčasnosti optimistickí, pretože sprísnenie menovej politiky zo strany Fedu znamená, že investície budú nižšie.

Varathan ďalej poznamenal: “V skutočnosti neexistuje presvedčenie, že trhy budú kupovať na zľavnených úrovniach, pretože si nie sú isté, že ide o dno, a preto si myslia, že sa je jedná o tzv. padajúce nože.”

Obchodný spor medzi USA a Čínou

Viceprezident pre správu majetku v spoločnosti OCBC Bank – Vasu Menon poznamenal: “Ďalšia eskalácia napätia okolo taríf medzi dvoma najväčšími ekonomikami sveta je pozastavenou až do marca budúceho roka, ale čo sa stane potom, to nik nevie.”

Súvisiace: Obchodná vojna zasahuje Čínu, ale USA nepomáha

Obchodné napätie medzi USA a Čínou bolo často citované ako hlavné riziko pre globálny hospodársky rast. Medzinárodný menový fond napríklad znížil svoje odhady rastu, pretože očakáva, že obchodné napätie medzi USA a jej hlavnými partnermi začína tlmiť ekonomickú aktivitu.

Menon ďalej poznamenal: “Neistoty na obchodnej báze budú vplývať na trhy v nadchádzajúcich mesiacoch, až kým nebude jasnejšie, kde všade bude vedený boj, ku koncu 90-dňového prímeria.”

Nakoniec poznamenal: “Ocenenia sú atraktívne, ale musíte mať silnú chuť riskovať, pretože si myslím, že trhy budú veľmi rozbúrené.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Yahoo, WSJ

Facebook komentár