Pre investorov zameraných na geopolitické riziko, existuje málo akciových trhov vo svete, ktoré sa javia tak neatraktívne, ako Rusko. Pre začiatok, vývozcovia ropy sú jedným z najhoršie postihnutých krajín na planéte, ktorí čelia prudkým poklesom cien ropy. Do zmesi neistoty, ktoré predstavujú konflikt Ruska s Ukrajinou a súvisiacich sankcií zo strany USA a Európskej únie mohli niektorí investori úplne zanevrieť na investície v Rusku. Ale keď nikto iný nechce nakupovať, je to často príležitosť. Pokiaľ ide o Rusko, Credit Suisse predpokladá, že by ňou mohlo byť. Dňa 3. marca analytici Alexander Redman a Arun Sai znížili ich investičné hodnotenie pre akciový trhy Ruska z 50 percent pod referenčnú hodnotu na 20 percent. Inými slovami, stále existujú obavy, ale sú v menšej miere, než tomu bolo.

Credit Suisse sa stala menej pesimistickou (medveďou) na dva konkrétne fronty. Prvým z nich je vplyv západných sankcií. Obmedzenia boli pre ekonomiku docela škodlivé a prehĺbili pokles meny, spôsobený nízkymi cenami ropy. Ruská vláda bola nútená použiť devízové ​​rezervy v krajine, ktoré od novembra 2013 klesli o 27 percent na 368 miliárd amerických dolárov a od vlaňajšieho júna ruský rubeľ klesol o 82 percent na 61,49 rubľov za jeden dolár. Sankcie predstavené vlani v septembri zabránili investovaniu európskych spoločností a zabránili nákupu alebo predaju nových dlhopisov (a akcií) emitovaných niektorými z piatich hlavných štátnych ruských bánk alebo troch hlavných ruských energetických spoločností, v prípade, že majú dobou splatnosti dlhšiu ako 30 dní. Dokonca aj pre tie spoločnosti na ktoré doslova neboli uvalené žiadne sankcie, je ťažké si požičať od medzinárodných veriteľov, keďže si nevedia požičať uprostred neistého ekonomického a politického prostredia.

Súvisiace: 

Aktuálna banková kríza Ruska

Rusko chce so sankciami bojovať pomocou islamských financií

Je tu možnosť, že druhé kolo dohody o prímerí s ktorým súhlasili vo februári, by mohlo viesť k uvoľneniu sankcií Európskej únie. Britský minister zahraničia Philip Hammond zašiel tak ďaleko keď poznamenal, že Európska únia poolí sankcie v prípade Ruska, ak budú plne súhlasiť s podmienkami tejto dohody. Je však dôležité, aby sa tak stalo najneskôr do 12 až 24 mesiacov odteraz, keďže Rusko pravdepodobne bude schopná pokryť svoje záväzky zahraničného dlhu do tej doby, vzhľadom k svojim prebytkom čistých investičných pozícií – hodnota zámorských aktív je o 233 miliárd dolárov väčšia než hodnota tuzemského majetku vo vlastníctve cudzincov (podľa dát centrálnej banky za štvrtý štvrťrok).

A potom je tu cena ropy. Kým pokles bol zničujúci, pokiaľ ide o príjmy, odhady analytikov už samozrejme prešli revíziou tak, aby odrážali nižšie ceny. A čo viac, pravdepodobnosť rastúcich cien ropy v najbližších mesiacoch sa zdá byť vyššií. Credit Suisse očakáva, že priemerná cena ropy Brent sa na konci roka 2015 zvýši na 71 dolárov za barel, zo svojej aktuálnej ceny 56 dolárov za barel, čo by pomohlo hodnote ruských akcií. Prinajmenšom revízie zisku by sa skutočne mali v roku 2015 zlepšovať, ako vývozcovia využívajú lacnejšiu hodnotu ruského rubľa.

Zdroj: TheFinancialist

Facebook komentár