UBS_uz_cez_fondy_investuje_do_podnikov_ktore_vedu_zeny_2017

Americká divízia správy aktív v UBS Group, vložila peniaze do amerického fondu rizikového kapitálu. Tento fond bude investovať do spoločností v oblasti zdravotníctva, vzdelávania a životného prostredia, ktoré sú vedené alebo spoločne riadené ženami. Získal už 110 miliónov amerických dolárov.

Fond je riadený spoločnosťou rizikového kapitálu s označením Rethink Impact, ktorá investuje do spoločností s technologickým zázemím. Jenny Abramson, ktorá je zakladateľkou a riadiacou partnerkou v spoločnosti Rethink, uviedla že firmy, ktoré vedú ženy získavajú investície rizikových fondov o hodnote len 3 percent, aj keď štúdia od spoločnosti First Round Capital ukázala, že podniky so zakladateľkami dosiahli o 63 percent lepšie výkony ako tie, ktoré založili muži.

Súvisiace: Chcete dosiahnuť lepšiu návratnosť? Dajte svoje peniaze žene

Abramsonová poznamenala: “Vidíme to ako príležitosť na trhu.” Fond usiluje o rozsiahle výnosy, ktoré by mali dosiahnuť podobné, alebo vyššie výnosy ako iné fondy rizikového kapitálu. Podľa údajov zostavených spoločnosťou Cambridge Associates, americké fondy rizikového kapitálu, za posledných päť rokov dosiahli návratnosť vo výške 15 percent. Klienti banky UBS do fondu investovali viac ako polovicu peňazí, zatiaľ čo Rethink Impact poskytla zvyšok.

Existuje niekoľko fondov rizikového kapitálu, ktoré sa špecificky zameriavajú na startupy, ktoré založili ženy a jeden z najznámejších fondov pochádza zo spoločnosti Intel. Avšak rozdieli medzi pohlaviami v americkej oblasti získavania rizikového kapitálu (fundraisingu) sú široké. Zhruba 7 percent zakladateľov u spoločností, ktoré v posledných rokoch získavali rizikový kapitál, boli ženy (podľa údajov nazbieraných agentúrou Bloomberg v roku 2016).

Ženy ako investorky

K prehodnoteniu investovaniu do týchto spoločností je pozornosť zameraná najmä na to, že sa sa snažia zmeniť spoločnosť, buď prostredníctvom sociálnych a environmentálnych zmien či ekonomického postavenia. Fond investoval zhruba do osem spoločností, vrátane petičnej platformy Change.org a digitálnej vzdelávacej spoločnosti Everfi.

John Amore, ktorý je generálnym riaditeľ a vedúcim divízie správy majetku pre UBS v New Yorku: “Záujem o tento fond prišiel z rastúceho záujmu klientov o takýto druh investovania. Ich spoločnosť počas minulého roka získala 471 miliónov dolárov pre fond, ktorý sa zameriava lieky okolo liečenia rakovín, ktorý zároveň umožní investovať časť svojich ziskov na výskum a zdravotnú starostlivosť v rozvíjajúcich sa trhoch.

Amore ďalej poznamenal: “Nevidíme to ako podporu pre ženy – podnikateľky,” … “Pozeráme sa na spoločnosti, ktoré boli veľkým počtom tradičných firiem rizikového kapitálu v minulosti prehliadané.”

Amore uviedol: “Zhruba 60 percent investorov sú inštitúcie, zatiaľ čo zvyšok sú veľmi bohatí jednotlivci, s neúmerným rozsahom ženského pohlavia.” UBS odmietla prezradiť rozsah poplatkov.

Súvisiace:
77% investorov zarobilo a ženy opäť porazili mužov: 2016
Firmy so ženami dosahujú lepšie výnosy, ako tie bez nich

Amore ďalej poznamenal: “Náš priemysel nebol vždy najlepším na budovanie vzťahov so ženami,” … “Ale ženám sa taktiež darí vo vytváraní bohatstva, tak rýchlo – ak nie rýchlejšie ako – muži a spojenie s nimi bolo jedným z našich cieľov.”

Abramson uviedol: “Ženy budú do roku 2030 držať dve tretiny bohatstva krajiny. A 70 percent žien bude považovať investície za dôležité.

UBS mala k 31. decembru 976 miliárd eur (963 miliárd $) švajčiarskych frankov vo forme udržateľných investícií (sociálne zodpovedné), čo predstavuje tretinu celkových investovaných aktív firmy.

Investori do fondov rizikového kapitálu zvyčajne môžu vybrať výnosy, zhruba po desiatich rokoch, odkedy jedna zo spoločností v portfóliu vykoná emisiu akcií, alebo vykonajú rozsiahle prémie.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Bloomberg

Facebook komentár