Dokonca_aj_mlade_zeny_uz_zarabaju_menej_ako_muzi_2017

Aj ženy, ktoré práve začínajú v Británií svoju kariéru, sú platené menej ako ich mužskí kolegovia.

Britské ženy v ich 20. rokoch života zarábajú o 5% menej ako muži, ktorí robia rovnakú prácu. S týmito výsledkami prišla nová správa z Resolution Foundation.

Tento výskumný tím ukazuje, že ženy čelia značným rozdielom v odmeňovaní ešte skôr, ako majú deti, alebo trávia čas mimo kanceláriu, kedy sa snažia o založenie rodiny.

Robert Joyce, ktorý je riaditeľom Inštitútu fiškálnych štúdií uviedol, že existuje mnoho možných vysvetlení pre včasné kariérne rozdiely v odmeňovaní, vrátane diskriminácie.

Ďalej uviedol: “Môžeme vylúčiť jedno vysvetlenie: mladé ženy sú aktuálne v skutočnosti viac vzdelanejšími, ako mladí muži, takže rozdiel miezd kvôli vzdelaniu neprichádza do úvahy.”

Avšak zverejnili aj pozitívne závery: Medzera sa postupne zmenšuje.

Ženy narodené v rokoch 1981 až 2000 majú platy, ktoré sú v priemere o 5% nižšie, zatiaľ čo ženy narodené v rokoch 1966 až 1980 v ich 20. rokoch života dostávali o 9% nižšie mzdy, ako muži.

Amanda Goodallová, ktorá je docentkou na Cass Business School v Londýne uviedla, že zároveň bol dosiahnutý pokrok, pretože dnešné mladé ženy sú lepšie vybavenými pre úspešné vyjednanie platov, než predchádzajúce generácie.

Súvisiace:
Za posledných 35 rokov sa mzdy pre mužov nezmenili. A čo ženy?
Táto veľká banka zamestnáva viac žien ako mužov

Rozdiel v začiatočných platoch je tiež o niečo menší, než mnoho žien očakáva. Nedávna štúdia zistila, že britské študentky očakávajú, že vo svojom hlavnom zamestnaní dostanú o 14% menej ako ich mužskí kolegovia.

A čo zlé správy? Dnešné mladé ženy môžu ešte očakávať, že budú nedostatočne zapletené, počas celej doby svojej kariéry.

Laura Gardiner z Resolution Foundation poznamenala: “Malé hodinové rozdiely v odmeňovaní vedia rýchlo vyrásť do veľkých celoživotných rozdielov, ktoré môžu ženy zanechať v priebehu svojej kariéry … na tom omnoho horšie.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: TheIndependent

Facebook komentár