Trh so zemným plynom prechádza zaujímavými zmenami. Nie v Severnej Amerike, kde ceny naďalej oslabujú, ale medzinárodne, kde pokles cien ropy viedol k poklesu ocenení spoločností a dokonca aj cez to, kedy sa situácia na trhu s plynom stabilizováva.

Správy z tohto týždňa ukazujú, že je tomu tak v severnej časti Južnej Ameriky. Keďže jeden národ oficiálne oznámil, že sa prvýkrát v histórií stane dovozcom zemného plynu.

Jedná sa o Kolumbiu. Miestna tlač uviedla, že štátna ropná spoločnosť Ecopetrol dosiahla veľmi významnú dohodu ohľadom dovozu zemného plynu z Venezuely (s platnosťou od januára).

Vedúci predstaviteľ spoločnosti Ecopetrol – Juan Carlos Echeverry novinárom povedal, že Kolumbia v roku 2016 začne z Venezuely denne dovážať 39 miliónov kubických stôp zemného plynu.

Tento krok je zameraný na posilnenie domáceho dopytu zemného plynu. Deje sa tak (v Kolumbii) v dôsledku zvýšeného využívania plynu k výrobe elektrickej energie, keďže produkcia vodnej energie v celej krajine klesá.

Súvisiace: Niekto jednoducho stavil $ 1 miliardu, že ceny medi dosiahli dna

V rovnakej dobe, produkcia plynu Ecopetrolu stagnuje. Výstup v treťom štvrťroku v porovnaní s rovnakým obdobím roku 2014 poklesol o 6% na 128 900 barelov za deň.

Tento krok smerom k dovozu v Kolumbii je dôležitým pre celý rad dôvodov.

Po prvé, pretože poukazuje na posun dynamiky trhu v tejto časti Južnej Ameriky. Kolumbia bývala významným vývozcom, ale v súčasnosti sa situácia mení a stáva sa väčším spotrebiteľom.

To sa deje v rovnakom čase ako ďalšie veľké trhy, ako je Brazília takisto čelia poklesu výroby energie z vodných elektrární. A národy Tichomoria, ako je Čile rýchlo zvyšujú využívanie plynu prostredníctvom zdrojov, ako je skvapalnený zemný plyn.

Na tomto trhu existujú potenciálni vývozcovia ako Venezuela (do určitej miery) a taktiež krajiny ako Bolívia a Ekvádor.

V súčasnosti bude rozhodujúce sledovať vývoj cien zemného plynu v Kolumbii, čo by samozrejme mohlo viesť k zvýšeniu nákladov na energiu (pre odvetvia, ako je ťažba), ale mohlo by to taktiež poskytnúť neočakávanú investičnú príležitosť.

Zdroj: Natural Gas Intelligence

Facebook komentár