Musk povedal zamestnancovi: „Nič ste zatiaľ nepovedali. Načo tu vlastne ste?“

Musk povedal zamestnancovi: „Nič ste zatiaľ nepovedali. Načo tu vlastne ste?“

Je snáď všeobecným pravidlom, že väčšina ľudí nerada mrhá svojím časom na zbytočné firemné stretnutia. Zdá sa, že Elon Musk, ktorý je zakladateľom a generálnym riaditeľom spoločnosti SpaceX, má pripravenú stratégiu presne pre takýto druh nepríjemností.

Bývalý zamestnanec spoločnosti SpaceX sa s nami podelil o príhodu, počas ktorej sa Musk rozhodol konfrontovať člena firemnej schôdze. Dotyčný bývalý zamestnanec spomína: „Jeden z mojich dobrých priateľov sa zamestnal v spoločnosti o niekoľko rokov skôr ako ja. Bol a dodnes je členom analytickej skupiny. Firemné stretnutia boli relatívne zbytočné, keď ste sa jednoducho mohli vziať a ísť sa na danú problematiku opýtať spôsobilého človeka. Povedal mi o tom, ako Elon počas jedného zo stretnutí konfrontoval prítomného zamestnanca. Jeho slová zneli: ‚Nič ste zatiaľ nepovedali. Načo tu vlastne ste?‘“

Bývalý zamestnanec ďalej opisuje motívy za takýmto priamočiarym vyjadrením generálneho riaditeľa: „Zdá sa to byť vonkoncom neslušné, ale dáva to zmysel. Nemali by ste sedieť na stretnutiach, pokiaľ na to nemáte dôvod – či už sa zúčastníte na robení rozhodnutí, alebo je Vašou úlohou oboznámiť členov stretnutia s novými informáciami. Väčšinou však úplne postačuje e-mail.“

Súvisiace:
Elon Musk: “Väčšina spoločností nezvláda komunikáciu”
Ako získať prácu priamo od Elona Muska?

Elon Musk nie je jediným generálnym riaditeľom, ktorý oceňuje vecné a efektívne porady. Jeff Bezos, ktorý je zakladateľom a generálnym riaditeľom spoločnosti Amazon, sa pri organizácii firemných stretnutí drží „pravidla o dvoch pizziach“. Keď je na porade príliš veľa ľudí, strácajú efektivitu. Bezos tvrdí, že stretnutia sa má zúčastniť iba toľko ľudí, koľkých nasýtia dve pizze. Ak táto podmienka nie je splnená, účastníkov je priveľa a porada je neproduktívna.

Bezos v roku 2012 povedal, že všetky stretnutia s hlavnými predstaviteľmi svojej spoločnosti začína chvíľou samostatného čítania, počas ktorého sa všetci prítomní najprv v tichosti oboznámia s problematikou danej schôdze, spravia si poznámky a pred otvorením diskusie si premyslia svoje stanovisko. Tvrdí, že takýmto spôsobom si okamžite získa pozornosť všetkých zúčastnených členov. Nikto predsa nemá rád vysedávanie v konferenčnej miestnosti.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Yahoo

Facebook komentár