Keďže narastá počet prípadov ochorenia Covid.

Keďže narastá počet prípadov ochorenia Covid.

Očakáva sa, že Rakúsko v najbližších dňoch zavedie obmedzenia pohybu pre milióny neočkovaných ľudí.

Rakúska tlačová agentúra informovala, že kancelár Alexander Schallenberg na piatkovej tlačovej konferencii povedal, že jeho vláda chce do nedele dať takýmto opatreniam „zelenú“. Zákonodarcovia sa podľa tlačovej agentúry stretnú cez víkend, aby tento krok prediskutovali.

Kancelár odmietol myšlienku celoštátneho lockdownu, ktorý by sa vzťahovalo na všetkých občanov Rakúska, a v piatok novinárom povedal, že dve tretiny obyvateľstva, ktoré sa dali očkovať, nebudú nútený prejaviť „solidaritu“ s neočkovanými. Upozornil však, že môže dôjsť k sprísneniu ďalších obmedzení.

Súvisiace: Bidenovo povinné očkovanie môže mať za následok rozsiahle prepúšťania

Schallenberg v priebehu minulého mesiaca poznamenal, že ak bude počet prípadov ochorenia Covid-19 naďalej narastať, neočkovaní ľudia budú čeliť novým obmedzeniam pohybu v súlade s plánom vlády. Táto stratégia by obmedzila neočkovaných ľudí, keď pacienti s koronavírusom v nemocniciach obsadia 30 % lôžok na oddelení jednotky intenzívnej starostlivosti (JIS).

Pacienti s covidom v súčasnosti podľa agentúry Reuters v Rakúsku zaberajú 20 % podiel lôžok na jednotke intenzívnej starostlivosti a táto úroveň rýchlo rastie.

Údaje Univerzity Johnsa Hopkinsa ukazujú, že krajina za posledných sedem dní zaznamenala 67 148 nových prípadov s Covid-19 – nové rekordné týždenné maximum.

Schallenberg na štvrtkovej tlačovej konferencii, poznamenal: “Máme len niekoľko dní, kým musíme prísť s lockdownom pre neočkovaných ľudí.”

Varovanie prišlo po tom, čo Schallenberg vo štvrtok počas návštevy mesta Bregenz novinárom povedal, že nechápe, „prečo by dve tretiny mali prísť o slobodu, pretože jedna tretina váha“.

Podľa agentúry Associated Press poznamenal: „Pre mňa je jasné, že zo solidarity s neočkovanými by nemalo dôjsť k žiadnemu obmedzeniu očkovaných.“

Miestne médiá informovali, že kancelár tiež vo štvrtok uviedol: “”Je pravdepodobne nevyhnutné“, že Rakúsko bude musieť zaviesť obmedzenia pre tých, ktorí neboli očkovaní”, a dodal, že pre neočkovaných nastane „nepríjemná“ zima a Vianoce.

Schallenberg podľa agentúry Reuters označil rakúsku zaočkovanosť za „hanebne nízku“.

Údaje z Európskeho centra pre prevenciu a kontrolu chorôb ukazujú, že približne 65 % rakúskej populácie je plne zaočkovaných. To dáva Rakúsku druhú najnižšiu zaočkovanosť v západnej Európe, hneď po Lichtenštajnsku.

Oficiálne vládne údaje medzitým ukazujú, že 760 zo 100 000 ľudí v Rakúsku sa za posledný týždeň nakazilo Covidom. Najmenej zaočkovaná časť krajiny – Horné Rakúsko, kde za posledný týždeň malo pozitívny test 1 193 zo 100 000 ľudí, už oznámila, že od pondelka plánuje zaviesť pre neočkovaných ľudí lockdown. Oblasť Innsbruck údajne taktiež čelí karanténe bez ohľadu na plány v rámci celoštátnej úrovne.

Súvisiace: Banka Citigroup zamestnancom: “Nechajte sa zaočkovať, inak budete vyhodení“

Nezaočkovaným ľuďom bude zakázané navštevovať menej dôležití verejné miesta, ako sú reštaurácie a kiná, a nebudú môcť využívať služby, ktoré si vyžadujú blízky kontakt, ako sú kozmetické salóny a kaderníctvá.

Rakúsko čelilo problémom s rezistenciou voči očkovaniu pri úsilí o zavedenie imunizácie proti Covidu. V septembri novovzniknutá strana Menschen-Freiheit-Grundrechte (Sloboda-práva) – skupina skeptikov očkovania proti Covidu – získala tri kreslá v hornorakúskom regionálnom parlamente.

Medzitým tretia najväčšia rakúska politická strana, pravicová Strana slobody, otvorene odsúdila vakcínu proti Covidu.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár