Riaditel_Daimleru_Mercedes_Benz_moze_s_Teslou_v_buducnosti_spolupracovat

Spoločnosť Daimler nevylučuje spoluprácu s firmou Tesla v budúcnosti, aj keď nemecký výrobca luxusných automobilov v minulosti predal svoj podiel v americkej spoločnosti elektromobilov. S týmto vyjadrením prišiel generálny riaditeľ spoločnosti Daimler v poľských novinách.

Dieter Zetsche pre denník Rzeczpospolita povedal, že po predaji akcií spoločnosti Tesla “nikdy neuviedol, že by vylučoval spoluprácu v budúcnosti.”

Výrobca automobilov značky Mercedes-Benz zo Stuttgartu v roku 2014 odpredal svoj 4% podiel v spoločnosti Tesla. V priebehu minulého mesiaca predstavil svoj elektrický SUV, ktorý by mal konkurovať spoločnosti Tesla, keďže táto automobilka naozaj dominovala na rýchlo sa rozvíjajúcemu trhu s elektrickými prémiovými automobilmi.

Zetsche, ktorý by mal v máji budúceho roka opustiť svoju pozíciu, uviedol, že nevidí dôvod na opätovné získanie akcií spoločnosti Tesla.

V roku 2009 spoločnosť Daimler investovala 50 miliónov dolárov za zhruba 9% podiel akcií spoločnosti Tesla.

Táto investícia prišla uprostred finančnej krízy, ktorá značne zasiahla automobilky a Musk neskôr pripustil, že Tesla by pravdepodobne zbankrotovala, ak by tejto investície nebolo.

Nemecká automobilka tiež uzavrela zmluvu s Teslou o dodávke elektrických pohonných jednotiek pre vozidlá Smart a Mercedes B-Class.

Súvisiace: Tesla ako investícia od roku 2010 a výnos jej akcií

Na chvíľu sa zdalo, že tieto dve spoločnosti boli hlboko prepojené, pretože Daimler bol významným akcionárom a Tesla im pomáhala s výrobou elektrických vozidiel.

Ale toto skončilo v roku 2014, kedy spoločnosť Daimler zastavila svoju zmluvu o dodávke pohonných jednotiek s Teslou a vykonala odpredaj svojho podielu v spoločnosti za 780 miliónov dolárov – zdravý zisk z investície vo výške 50 miliónov dolárov.

Samozrejme, že hodnota akcií spoločnosti Tesla je aktuálne oveľa vyššia a generálny riaditeľ Dieter Zetsche bol počas tohto týždňa požiadaný o odpoveď, či niekedy ľutoval, že vykonali odpredaj podielu v automobilke Tesla.

Odpovedal (prostredníctvom poľského denníka Rzeczpospolita):

“Zbavili sme sa tejto akcie a na chvíľu som to ľutoval, ale v budúcnosti spoluprácu nevylučuje.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Reuters, Fortune

Facebook komentár