Tesla_Aky_vynos_dosahuje_investici_do_tejto_spolocnosti

Akcie spoločnosti Tesla v utorok vyskočili na hodnotu 387,46 dolárov a vrátili sa do ziskov po niekoľkých prekvapivých tweetoch od generálneho riaditeľa Elona Muska, v ktorých oznámil, že uvažuje o tom, že táto spoločnosť sa stane súkromnou. Napísal: “Uvažujem o tom, že za súkromnú Teslu dostanem na 420 dolárov. Financovanie je zabezpečené.”

Tesla vykonala svoju počiatočnú primárnu emisiu akcií (IPO) v roku 2010 a jej aktuálna trhová hodnota je na úrovni 61 miliárd dolárov. Pri cene akcií na hodnote 420 dolárov by spoločnosť mala mať hodnotu približne 71,6 miliardy dolárov.

Súvisiace: Elon Musk: Súkromné vlastníctvo je pre Teslu “najlepšou cestou”

Ak ste investovali do spoločnosti Tesla v roku 2010, kedy uskutočnila svoju prvotnú verejnú ponuku, táto investícia by určite vyplatila: akcie spoločnosti Tesla v súčasnosti dosahujú výnos na hodnote viac ako 2 000 percent, od IPO, kedy ich cena bola na úrovni 17 dolárov. To znamená, že investícia vo výške 1000 dolárov v spoločnosti by k dátumu 7. augusta 2018 bola ohodnotená vo výške 22 327 dolárov, alebo sa by sa jednalo o viac ako 21-násobok.

Napriek tomuto razantnému rastu akcií spoločnosti Tesla, akékoľvek jednotlivé akcie môžu mať nadmernú alebo nedostatočnú výkonnosť a minulé výnosy nepredpovedajú ich budúce výsledky.

Graf: Vývoj ceny akcií spoločnosti Tesla
Tesla_Aky_vynos_dosahuje_investici_do_tejto_spolocnosti_graf_1

V reakcii na prvý tweet, Musk povedal, že zabezpečí prosperitu akcionárov “v každom scenári.” Ak by sa Tesla stala súkromnou, súčasní investori by mohli držať svoje podiely v Tesle prostredníctvom špeciálneho fondu alebo predať svoje akcie za 420 dolárov.

Musk neskôr zdieľal blogový príspevok na internetovej stránke spoločnosti Tesla, v ktorej podrobne opisoval svoje odôvodnenia ohľadom výhod súkromnej spoločnosti. Napriek tomu však v článku uvádza, že “konečné rozhodnutie ešte nebolo urobené”. V príspevku sa nezmieňuje o financovaní, ktoré Musk musel zaistiť, ako píše vo svojom pôvodnom tweete.

Súkromným vlastníctvom by tak umožnil Tesle skryť sa pred očami verejnosti a zabránil by šíreniu informácií ohľadom spaľovania hotovosti a problémov okolo plnenia výrobných cieľov. Ako verejná spoločnosť je Tesla povinná oznamovať štvrťročné výsledky, ktoré podľa Muska “na automobilku Tesla vyvíjajú obrovský tlak, aby prijala rozhodnutia, ktoré môžu byť správne pre daný štvrťrok, ale nie nevyhnutným pozitívom z dlhodobého hľadiska”.

Súvisiace: 10 ročné zisky z investícií do akcií spoločností Apple, Amazon či Netflix

Musk poznamenal, že rozhodnutie je v konečnom dôsledku pre akcionárov. Na sociálnej sieti Twitter napísal: “Podpora pre investorov je potvrdená,” … “Iba dôvod, prečo to nie je isté, je to, že to závisí od hlasovania akcionárov.”

Ak uvažujete o investovaní do spoločnosti Tesla alebo do všeobecného akciového trhu, odborníci odporúčajú začať pomaly. Skúsení investori ako Warren Buffett, Mark Cuban a Tony Robbins naznačujú, že je vhodné začať s indexovými fondmi, ktoré držia každú akciu indexu, ponúkajú nízke náklady, sprievodné poplatky a daňové výhody a pohybujú sa s trhom, aby eliminovali riziko výberu jednotlivých akcií.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ

Facebook komentár