Virgin Island

Je to smutná irónia: Žiadna časť sveta nie je viac bohato obdarená možnostťami čistej nekonečnej energie z obnoviteľných zdrojov – slnko, vietor, príliv a odliv! Jedná sa o Karibik. Napriek tomu tento kraj je viac závislý na fosílnych palivách, najmä nafte – pokiaľ sa jedná o výrobu elektrickej energie. Je to špinavá energia a je drahou – kdekoľvek v celom regióne náklady na kilowatthodinu sú 40 až 55 centov, čo je viac než dvojnásobok tejto sadzby na najdrahších amerických trhoch.

V tomto kontexte bolo nedávno vydané spoločné oznámenie spoločností NRG Energy a zakladateľa Virgin Group – Richarda Bransona. Spoločne plánujú vybaviť Bransonové privátne útočisko na Britských Panenských ostrovoch – Necker Island zeleným energetickým systémom, ktorý bol navrhnutý tak, aby kompenzoval 75% spotrebu nafty na ostrove Necker. Projekt je závislý od schválenia vlády Britských Panenských ostrovoch a jeho stavba bude trvať najmenej dva roky.

V e-maile Branson povedal, že dúfa vo  “využitie úspechu na ostrovoch – mikrokozme väčších energetických systémov, ktoré budú aj ďalej skúšané a dokážu zrealizovať a využiť čisté inovatívne energetické riešenia”

(Súvisiace: Čo tvrdí miliardár Richard Branson o štúdiu podnikania )

NRG, ktorej hlavnou činnosťou je poskytovanie elektriny generovanej z uhlia a zemného plynu do siete v USA skúša experimentovať so zelenými mikrosieťami v regióne – najmä na Haiti. David Crane, generálny riaditeľ spoločnosti NRG poznamenal, že sme sa začali realizovať rôzne projekty zelených technológií, aj keď každý klient predstavuje jedinečné výzvy.

Napríklad Branson nemal záujem o veľké projekty solárnych panelov na jeho 74-akrovom raji. To viedlo k navrhnutiu systému, ktorý kombinuje solárne kapacity o veľkosti 700kw s veternými turbínami o veľkosti 100 kilowattov. Tento mix v Karibiku funguje veľmi dobre, keďže je tam obvykle silný vietor, akonáhle zapadne slnko. Dva kontajnery naplnené lítium-iónovými batériami uložia až 3,2 megawatt hodín elektriny pre distribúciu.

“Povedal som, že veľkosť tohto projektu v Karibiku bude  nezanedbateľnou súčasťou nášho podnikania,” – poznamenal ďalej Crane, ktorého spoločnosť taktiež pracuje na projekte so Starwood Hotels na Amerických Panenských ostrovoch. “Ale tieto skúsenosti budeme môcť využiť v iných častiach sveta, kde pôsobíme.”

VIDEO z ostrova Richarda Bransona – NECKER ISLAND


Zdroj: Focus Energetic

Facebook komentár