CEO spoločnosti Robinhood - Vlad Tenev.

CEO spoločnosti Robinhood – Vlad Tenev.

Generálny riaditeľ spoločnosti Robinhood Markets – Vlad Tenev vo svojej výpovedi pred Kongresom tento týždeň uviedol, že kolektívne aktíva používateľov jeho platformy dosiahli zisky v hodnote viac ako 35 miliárd dolárov.

Tenev vo štvrtok obhajoval platformu, ktorú založil v roku 2013, pred zákonodarcami počas päťhodinového vypočutia pred Snemovňou finančných služieb. Išlo o prvé z troch plánovaných vypočutí, ktorých cieľom je vyšetrovanie hlavných aktérov, uprostred januárovej drámy spoločnosti GameStop.

Republikán Jim Himes, ktorý je bývalým bankárom banky Goldman Sachs, nebol Tenevovým tvrdením taký presvedčený. Tvrdil, že ak Robinhood neprezradí, aké objemy finančných prostriedkov jeho klienti na obchodnej platformu investovali, potom by nebolo možné vypočítať návratnosť ich investícií.

Súvisiace: Sága WallStreetBets: Striebro nahrádza GameStop

Himes uviedol: „Objem 35 miliárd dolárov ste len tak strelili,“ … „Skutočne si myslím, že správne porovnanie je: Čo keď vaši klienti jednoducho investovali do indexového fondu S&P 500? Bolo by toto číslo väčšie, alebo menšie ako 35 miliárd dolárov?“

Tenev však uviedol, že zástupca použil nevhodné porovnanie.

Výkonný riaditeľ spoločnosti Robinhood uviedol: „Pán Kongresman, s úctou si nemyslím, že sa jedná o správne porovnanie, teda ohľadom investovania do indexového fondu S&P 500,“ … „Myslím si, že správnym porovnaním nie je vôbec investovanie a narábanie z týmito finančnými prostriedkami.“

Po tlaku, tentokrát od republikána Davida Kustoffa, o kontroverznom modely platieb za tok objednávok spoločnosti, v rámci ktorého sú obchody zákazníkov smerované na vykonanie tretím stranám, Tenev pripustil, že sa reálne jedná o najväčší zdroj príjmov aplikácie Robinhood.

Republikánka Maxine Watersová poznamenala rovnakú otázku, teda či v najlepšom záujme spoločnosti Robinhood je predávanie obchodov zákazníkom, čomu sa Tenev väčšinou vyhýbal. Spoločnosť Robinhood v decembri roka 2020 zaplatila pokutu vo výške 65 miliónov dolárov za „klamlivú“ komunikáciu so zákazníkmi, v súvislosti s platbami za postupy okolo objednávok pre obchody.

Vypočutie podrobne preskúmalo udalosti, ktoré sa uskutočnili v januári, keď denní obchodníci (daytraderi) spajajúci sa na diskusnom fóre Reddit zvýšili cenu akcií spoločnosti GameStop a zasiahly „stávky nakrátko“ (zisky z poklesu akcií) voči hedžovým fondom, ktoré stávkovali proti maloobchodníkovi s videohrami.

Akcie prešli závratným stúpaním, len aby sa po obmedzení akcií spoločnosťou Robinhood a inými sprostredkovateľskými spoločnosťami zrútili späť. Tento vývoj upriamil pozornosť Komisie pre cenné papiere a ďalšie regulačné orgány.

Medzi ďalších ľudí predvolaných k vypočutiu vo Washingtonu, aby vypovedali, patrili okrem iných aj výkonný riaditeľ investičnej spoločnosti Citadely – Ken Griffin, manažéri hedžových fondov Melvin Capital – Gabe Plotkin a Keith Gill, tiež známy ako Roaring Kitty. Väčšina pozornosti sa však upriamila na Teneva, ktorý dostal intenzívne otázky predovšetkým ohľadom obchodného modelu spoločnosti Robinhood.

Zástupcovia štátnych orgánov spoločnosti Robinhood vyčítali, že v ochrane retailových investorov zlyhala. Niektorí sa pýtali, či funkcia bezplatných obchodov podmienky na trhoch dorovnáva alebo vedie k nezdravým trhovým praktikám.

Súvisiace: Robinhood potrebovala infúziu v hodnote $1 miliardy

Republikán Sean Casten uviedol: „Vo vašom obchodnom modeli je vrodené napätie medzi demokratizáciou financií, ktoré je ušľachtilým poslaním a kanálom pre kŕmenie rýb žralokmi.“

Zástupcovia oboch strán sa zhodli, že predaj nakrátko by mal byť prísnejšie regulovaný alebo aspoň transparentnejší.

McHenry nakoniec poznamenal: “Ak sme sa z posledných týždňov niečo dozvedeli, je to tak, že títo bežný každodenní investori (daytraderi) sú veľmi sofistikovaní.“

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár