Vdaka-IPO-Robinhood-budu-spoluzakladatelia-a-miliardari-Tenev-a-Bhatt-este-bohatsi

Aplikácia na obchodovanie na burze Robinhood sa vo svojej pôvodnej verejnej ponuke zameriava na ocenenie až do výšky 35 miliárd – čo znamená, že jej dvaja spoluzakladatelia navýšia svoje bohatstvo – podľa pozmeneného podania SEC zo začiatku minulého týždňa.

Vďaka veľmi očakávanému vstupu na burzu budú miliardári a spoluzakladatelia spoločnosti Robinhood, 34-ročný Vlad Tenev a 36-ročný Baiju Bhatt, ešte bohatší. Podľa aktualizovaného podania drží Tenev 54,3 milióna akcií triedy B, zatiaľ čo Bhatt vlastní 80,2 milióna akcií. Každý z týchto spoluzakladateľov plánuje v rámci dohody predať približne 1,25 milióna akcií triedy A. Pri hodnote 40 dolárov na akciu, čo je stred navrhovaného rozsahu ponúk, by Tenevov podiel v Robinhood mal hodnotu okolo 2,2 miliárd dolárov a Bhattova hodnota by bola ohodnotená na 3,2 miliardy dolárov.

Cieľom obchodovacej aplikácie zameranej na mobilné telefóny, ktorá bola priekopníkom obchodovania s akciami bez poplatkov, by v nadchádzajúcom verejnom debute na trhu, ktorý sa zrealizuje už budúci týždeň, chcela získať až 2,3 miliardy dolárov. Spoločnosť plánuje predať celkovo 55 miliónov akcií v rozpätí od 38 do 42 dolárov na akciu, pričom podľa aktuálneho prospektu by sa mala obchodovať pod označením „HOOD“.

Keď vezmeme do úvahy rôzne ocenenia a obmedzené akciové jednotky, po uzavretí IPO budú Tenev a Bhatt vlastniť každý 7,9% podiel v spoločnosti a držať všetky akcie triedy B, ktoré majú podľa podaní 10 hlasov na akciu. Celkovo bude mať Tenev hlasovacie právo v objeme 26,2%, zatiaľ čo Bhatt bude držať 39% podiel.

Posledné ocenenie spoločnosti Robinhood na súkromnom trhu bolo po uskutočnení kola fundraisingu v septembri 2020 na hodnote 11,7 miliárd dolárov. Toto ocenenie podľa časopisu Forbes viedlo k tomu, že Tenev a Bhatt sa stali miliardármi.

Počiatočné podania S-1 od spoločnosti Robinhood zo začiatku tohto mesiaca taktiež poukázali na motivačný plán obmedzených zásob akcií, ktorý by mohol spoluzakladateľom Tenevovi a Bhattovi v nasledujúcich rokoch zarobiť ďalšie miliardy dolárov. Koncom mája predstavenstvo spoločnosti Robinhood Tenevovi a Bhattovi schválilo obmedzené akciové jednotky ocenenej v spoločnosti na 22 200 000 a 13 320 000, na ktoré nadobudnú nárok 8 rokov po IPO v závislosti od výkonnosti akcií spoločnosti.

Ak Tenev a Bhatt dosiahnu každý z týchto cenových míľnikov založených na cenách, ktoré sa pohybujú od ceny akcií firmy Robinhood dosahujúcej 120 dolárov až 300 dolárov za akciu, čím by sa ich celkové ocenenie malo podľa súčasnej ceny navýšiť o viac ako 7,5 miliárd dolárov. Tenev by mohol zarobiť ďalších 4,7 miliardy dolárov, zatiaľ čo Bhatt by mohol zarobiť viac ako 2,8 miliardy dolárov.

Dvojica po zoznámení v rámci vysokej školy na Stanfordskej univerzite v roku 2005, nakoniec v roku 2012 spoločne založila Robinhood. V roku 2013 predstavili aplikáciu určenú na obchodovanie s misiou „demokratizovať financie pre všetkých“. Robinhood bola prvou platformou obchodovania bez poplatkov a stala sa priekopníkom, čím zasiahla celý sprostredkovateľský priemysel a nakoniec prinútila svojich väčších konkurentov, ako sú E-Trade, Schwab a TD Ameritrade, aby začali upúšťať od účtovania poplatkov. Od nástupu pandémie koronavírusov v roku 2020 sa obchod spoločnosti Robinhood exponenciálne rozrástol a objem aktívnych používateľov sa tak zvýšil na viac ako 21 miliónov, keď rozsiahle objemy z generácie Milénia využili aplikáciu na obchodovanie s akciami a opciami počas karantény.

Výstup firmy Robinhood sa nezaobišiel bez problémov: Spoločnosť bola obkľúčená technickými problémami a regulačnými kontrolami. Len v priebehu minulého mesiac dostala rekordnú pokutu v hodnote 70 miliónov dolárov od regulačného orgánu FINRA, ktorý odhalil, ako klienti spoločnosti prichádzali o peniaze v dôsledku chronických výpadkov a nesprávneho odosielania výziev na dodatočné vyrovnanie miliónov obchodov s opciami.

V júni 2020 časopis Forbes informoval, že 20-ročný zákazník spoločnosti Robinhood – Alex Kearns spáchal samovraždu po tom, čo na svojom účte videl záporný zostatok 730 000 dolárov v dôsledku obchodovania s opciami. O dva dni neskôr sa zakladatelia Robinhood zaviazali sprísniť kritériá spôsobilosti, zdroje vzdelávania a vylepšenia používateľského rozhrania pre zákazníkov, ktorí obchodujú s opciami. Rodina Kearnsovcov vo februári spoločnosť Robinhood zažalovala.

Robinhood sa dostala pod paľbu aj kvôli tomu, ako zarába peniaze. V auguste minulého roka analýza magazínu Forbes objasnila, ako spoločnosť generovala väčšinu svojich výnosov, najmä zo špekulatívnych obchodov s opciami uskutočňovaných zákazníkmi. Veľká časť výnosov z transakcií platformy Robinhood – viac ako 80%, podľa údajov SEC – pochádza z takzvanej „platby za tok objednávok“, ktorá v podstate predáva objednávky zákazníkov obchodným gigantom, ako je Citadel Securities.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Fortune

Facebook komentár