Rusko-dlhuje-zapadnym-bankam-az-120-miliard-uz-ich-neuvidia

Goldman Sachs a JPMorgan Chase sú prvé veľké západné banky, ktoré sa po invázii na Ukrajinu dostali z Ruska. Pravdepodobne budú nasledovať ďalšie a to aj za cenu desiatok miliárd dolárov.

Goldman Sachs vo štvrtok uviedla, že “ukončuje svoje podnikanie v Rusku v súlade s regulačnými a licenčnými požiadavkami”. JPMorgan Chase, ktorá je najväčšou americkou bankou, ju v priebehu niekoľkých hodín nasledovala a uviedla, že „aktívne uvoľňuje“ svoje ruské podnikanie.

Odchody nasledovali po ťahanici západných bánk, aby spočítali svoju angažovanosť voči Rusku po tom, čo prezident Vladimír Putin nariadil inváziu na Ukrajinu, čo spustilo trestajúce sankcie, ktoré pokrývajú väčšinu finančného systému krajiny vrátane jej centrálnej banky a popredných komerčných veriteľov – VTB a Sberbank.

Súvisiace: Rusko varuje pred ropou za $300 a hrozí odstavením plynu

Tieto kroky prichádzajú aj po odchode západných podnikov takmer zo všetkých ostatných sektorov ruskej ekonomiky a aj z toho dôvodu, kedy ratingové agentúry varujú, že hrozí nesplatenie ruského dlhu.

Podľa Banky pre medzinárodné platby, ktorá vo štvrtok pozastavila členstvo Rusku, ruské subjekty medzinárodným bankám dlhujú viac ako 121 miliárd dolárov. Európske banky majú celkové pohľadávky v objeme viac ako 84 miliárd dolárov, pričom najviac vystavené sú Francúzsko, Taliansko a Rakúsko a konkrétne banky USA čelia dlhom vo výške 14,7 miliardy dolárov.

Banka Goldman Sachs už skôr zverejnila, že v decembri 2021 držala úverovú expozíciu voči Rusku vo výške 650 miliónov dolárov. JPMorgan Chase uviedla, že jej súčasné aktivity v Rusku sú “obmedzené”.

Ďalšie banky, ktoré môžu stratiť viac, by odchodom z Ruska mohli čoskoro nasledovať banky Goldman Sachs a JPMorgan Chase. Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov vo štvrtok povedal, že ekonomická situácia v Rusku je “absolútne bezprecedentná” a obvinil Západ z “hospodárskej vojny”.

Putin vo štvrtok podporil plány na zhabanie majetku, ktorý po sebe zanechali západné spoločnosti, ktoré pozastavili alebo ukončili svoju činnosť v Rusku.

Ratingová agentúra Fitch Ratings už skôr varovala, že „kvalita aktív veľkých západoeurópskych bánk bude pod tlakom, následkov ruskej invázie na Ukrajinu“ a že ich operácie tiež čelia zvýšenému riziku, pretože sa snažia dodržiavať medzinárodné sankcie.

Francúzska banka Société Générale minulý týždeň uviedla, že „dôsledne dodržiava všetky platné zákony a nariadenia a dôsledne implementuje opatrenia potrebné na prísne presadzovanie medzinárodných sankcií, hneď po ich zverejnení“.

Banka uviedla, že na konci minulého roka mala v Rusku expozíciu v objeme takmer 21 miliárd dolárov.

Francúzska banka BNP Paribas v stredu uviedla, že jej expozícia voči Rusku a Ukrajine predstavuje celkovo 3 miliardy eur (3,3 miliardy dolárov).

Talianska UniCredit, ktorá pôsobí v Rusku od roku 1989, v priebehu minulého týždňa uviedla, že jej ruská pobočka je „vo veľmi veľkej miere likvidná a samostatne financovaná“ a táto divízia predstavuje len 3 % príjmov banky. V utorok uviedla, že jej expozícia voči Rusku predstavuje zhruba 7,4 miliardy eur (8,1 miliardy dolárov).

Credit Suisse vo štvrtok uviedla, že má voči Rusku expozíciu vo výške 1 miliardy švajčiarskych frankov (1,1 miliardy dolárov).

Deutsche Bank v stredajšom vyhlásení uviedla, že má „obmedzenú“ expozíciu voči Rusku s hrubou úverovou expozíciou vo výške 1,4 miliardy eur (1,5 miliardy dolárov). Nemecký veriteľ uviedol, že od roku 2014 výrazne znížil svoju expozíciu voči Rusku, pričom počas posledných dvoch týždňov podnikol ďalšie opatrenia.

Americké banky tiež môžu čeliť problémom. Citigroup minulý týždeň zverejnila, že má v Rusku celkovú expozíciu vo výške približne 10 miliárd dolárov.

Mark Mason, finančný riaditeľ banky, v rámci hovoru pred investormi povedal, že banka vykonáva testy na vyhodnotenie dôsledkov „pri rôznych typoch stresových scenárov“. Povedal, že banka v rámci “vážneho” scenára by mohla prísť zhruba polovicu svojej expozície.

Citi v stredu uviedla, že sa bude držať svojho plánu opustiť svoje podnikanie v oblasti spotrebiteľského bankovníctva – no vzhľadom na politickú a ekonomickú klímu môže byť veľmi ťažké nájsť kupcu.

Súvisiace: Graf: Najdôležitejší partneri pre export ropy z Ruska

Vo vyhlásení uviedla: „Keď pracujeme na tomto odchode, prevádzkujeme túto činnosť na obmedzenejšom základe, vzhľadom na súčasné okolnosti a záväzky,“ … „Vzhľadom na to, že ruská ekonomika je v dôsledku invázie v procese odpájania sa od globálneho finančného systému, pokračujeme v hodnotení našich operácií v krajine.“

Európska centrálna banka sa vo štvrtok zaoberala rizikom pre bankový sektor a uviedla, že európsky finančný systém má dostatok likvidity a existujú len obmedzené známky napätia.

Luis de Guindos, ktorý je viceprezidentom centrálnej banky, poznamenal: “Rusko je dôležité z hľadiska energetických trhov, z hľadiska cien komodít, ale z hľadiska expozície finančného sektora, európskeho finančného sektora, Rusko nie je príliš relevantné.“

Dodal: “Obavy a napätie, ktoré sme videli, nie sú vôbec porovnateľné s tým, čo sa stalo na začiatku pandémie.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: TheGuardian, BBC

Facebook komentár