Rusko-sa-snazi-odvratit-historicky-bankrot-kedze-drzitelia-dlhopisov-cakaju-na-dolarove-platby-top

Zdá sa, že Rusko dnes splní ďalší termín na splatenie dlhu po tom, ako využilo svoje domáce devízové rezervy, aby odvrátilo historický bankrot štátu.

Americký Úrad pre kontrolu zahraničných aktív – odbor ministerstva financií, ktorý spravuje a presadzuje ekonomické a obchodné sankcie, dostal platby z Moskvy priebehu minulého týždňa. Agentúra Bloomberg v utorok oznámila, že najmenej jeden medzinárodný clearingový ústav spracoval platby za 650 miliónov dolárov vo forme kupónov a platieb istiny voči eurobondov so splatnosťou v rokoch 2022 a 2042.

Finančné prostriedky boli údajne smerované do londýnskej pobočky Citibank, ale nie je jasné, či sa dostanú k zamýšľaným príjemcom pred konečným termínom. Hovorkyňa Citibank to odmietla komentovať.

Piatková zmena stratégie ruského ministerstva financií nastala po tom, čo sa 4. apríla pôvodne pokúsilo zaplatiť za svoje dlhopisy denominované v dolároch, v ruských rubľoch.

Súvisiace: USA blokujú platby za ruské dlhopisy v snahe zvýšiť tlak na Moskvu

Hlavné ratingové agentúry naznačili, že by to predstavovalo prvé nesplácanie zahraničného dlhu od roku 1917, ak by sa Moskve nepodarilo splniť svoje záväzky v cudzej mene do konca mesačného obdobia odkladu, ktorý je určený na 4. mája.

Timothy Ash, hlavný analytik divízie suverénnych dlhov pre oblasť rozvojových trhov v spoločnosti BlueBay Asset Management, v utorok vyjadril prekvapenie nad tým, že OFAC zdanlivo príliš neriešil platby po predchádzajúcom tvrdom oznámení.

Prostredníctvom e-mailu pre agentúru CNBC poznamenal: „OFAC necháva všetky možnosti otvorené. Stále má možnosť nepredĺžiť všeobecnú licenciu 27. mája a môže kedykoľvek konať, aby zastavil západné inštitúcie v spracovávaní splátok dlhopisov.“

Ash povedal, že najnovší vývoj ukázal, že Rusko chce svojim zahraničným veriteľom splácať svoje dlhy a má na to aj zdroje, dokonca aj mimo tých, ktoré zmrazili sankcie.

OFAC môže kedykoľvek prinútiť Rusko, aby nevedelo splniť svoje záväzky. Dodal, že OFAC je však stále zatiaľ na sedadle vodiča.

K pokusu zaplatiť v rubľoch došlo po tom, čo ministerstvo financií USA začiatkom apríla odmietlo upustiť od sankcií voči platbám, ktoré boli určené pre zahraničných držiteľov dlhopisov napriek sankciám USA, čo bolo špeciálne povolenie, ktoré udelili v marci.

Súvisiace: Je americký dolár v ohrození?

Približne polovica obrovských ruských devízových rezerv bola po invázii Ruska na Ukrajinu zmrazená represívnymi ekonomickými sankciami uvalenými medzinárodnými mocnosťami.

Ratingová agentúra S&P Global Ratings pristúpila znížiť hodnotenie úverového ratingu ruského zahraničného dlhu na „selektívny default“, čo nastalo po jeho platbe vo forme ruských rubľov zo 4. apríla, zatiaľ čo pred pokusom o platbu v dolároch agentúra Moody’s navrhla, že odchýlenie sa od platobných podmienok pôvodných zmlúv ohľadom dlhopisových platieb v rubľoch môže byť 4. mája považovať za zlyhanie, pokiaľ nebude napravené.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár