Saudska_Arabia_vyda_prve_turisticke_viza_uz_v_roku_2018

Saudská Arábia pravdepodobne nie je na vašom dovolenkovom zozname. Jej úradníci sa to však snažia zmeniť.

Kráľovstvo už v súčasnosti víta milióny pútnikov (moslimov), ktorí každým rokom prichádzajú do Mekky, avšak v súčasnosti sa pripravujú na prilákanie tradičných turistov.

Princ Sultan bin Salman, ktorý je vedúcim predstaviteľom saudskej komisie pre cestovný ruch a národné dedičstvo poznamenal: “Naším cieľom sú ľudia, ktorí chcú doslova zažiť krajinu a jej veľkoleposť.”

Princ uviedol, že Saudská Arábia plánuje vydanie svojich prvých turistických víz už v roku 2018. Víza boli predtým obmedzené na ľudí, ktorí cestovali do krajiny za účelom práce alebo návštevy svätých miest.

Súvisiace: Saudská Arábia chce byť najlepším dovolenkovým cieľom na pláži

Prilákanie turistov je ústredným bodom plánu krajiny, v rámci ktorého chcú znížiť závislosť od ropy. Ich cieľom je do roku 2030 dosiahnuť ročný počet návštevníkov na úrovni 30 miliónov, čo predstavuje nárast o 18 miliónov z roku 2016 a chce, aby ročné výdavky na cestovný ruch do roku 2020 dosiahli 47 miliárd dolárov.

Za týmto účelom bolo v posledných mesiacoch oznámených hneď niekoľko ambicióznych projektov.

Plánujú vybudovať rezorty, ktoré sú vzdialené zhruba 100 míľ od piesočnatého pobrežia Červeného mora a do roku 2022 chcú otvoriť zábavný park, značky Six Flags. Iniciatíva okolo Červeného mora si získala pozornosť miliardára Richarda Bransona, ktorý počas nedávnej prehliadky kráľovstva navštívil starobylé hrobky v Madain Saleh, ktorá je na zozname svetového dedičstva UNESCO.

Realizácia projektu v oblasti Červeného mora.

Realizácia projektu v oblasti Červeného mora.

Korunný princ Mohammed bin Salman, ktorý riadi ekonomické reformy, taktiež predstavil plány na metropolu v hodnote až 500 miliárd dolárov, ktorá sa rozšíri cez hranice Saudskej Arábie do Egypta a Jordánska.

Nikola Kosutic, ktorý je vedúcim manažérom výskumu v spoločnosti Euromonitor, poznamenal: “Saudská Arábia má z hľadiska svojej priaznivej teploty, historického a kultúrneho dedičstva, prírodných krás a bohatého morského života, naozaj obrovský turistický potenciál ,” … “Je však obklopená politicky nestabilnými krajinami, kde bezpečnosť bola vždy otázna.”

Bezpečnostná situácia je najväčšou výzvou aj pre tento jej sen, v oblasti cestovného ruchu Saudskej Arábie a bola zdôraznená aj v utorok, kedy americké ministerstvo zahraničia vydalo nové varovné pokyny.

Varovalo Američanov “aby starostlivo zvážili riziká okolo ich návštevy Saudskej Arábie,” keďže citovalo hrozby teroristických skupín, ako je ISIS a raketových útokov na civilné ciele, od jemenských povstalcov.

Ministerstvo zahraničia uviedlo: “Teroristické hrozby pretrvávajú v celej Saudskej Arábii, aj vo veľkých mestách, ako sú Rijád, Džidda a Dahrán a útoky sa môžu dokonca objaviť, aj kdekoľvek v celej krajine.“

Svetové dedičstvo UNESCO: Staroveké hroby v Madain Saleh

Svetové dedičstvo UNESCO: Staroveké hroby v Madain Saleh.

Cudzinci môžu byť taktiež odradení neistotou, ako sa správať pri návšteve kráľovstva. Po celé desaťročia si Saudská Arábia presadzovala prísne islamské pravidlá, kódexy oblečenia a rodovú segregáciu.

V súčasnosti už dokonca existuje aj niekoľko zábavných atrakcií. Verejné kiná a divadlá sú zakázané. Kráľovstvo v tomto roku hostilo svoj prvý hudobný koncert, ale možnosť zúčastniť sa mali iba muži.

Napriek tomu korunný princ prisľúbil odstránenie “extrémistickej ideológie” a navrátenie sa k “miernejšiemu islamu”. Existujú náznaky, že niektoré obmedzenia už sú zlavnené.

Ženám sa udelilo právo šoférovať a od budúceho roku sa budú môcť dostať na najväčšie športové miesta. Na veľkých konferenciách sa už počas tohto roka miešali muži aj ženy.

Kosutic zo spoločnosti Euromonitor poznamenal: “Ak sa Saudskej Arábií podarí vytvoriť inteligentné propagačné kampane, zamerané na svoju silu a riešiť niektoré (vnímané) bezpečnostné problémy, mohla by sa potenciálne dostať do rozsiahleho regionálneho cestovného trhu, ako aj zachytiť niektorých turistov z Európy.”

Súvisiace:
Saudská Arábia plánuje výstavbu $500 miliardového megamesta
Saudská Arábia plánuje železnicu medzi Červeným morom a Perzským zálivom

Moslimskí cestovatelia na Blízkom východe a mimo neho sú obrovským trhom s potenciálom. V májovej správe od spoločnosti Mastercard sa odhaduje, že do roku 2020 bude 156 miliónov moslimských turistov (z 121 miliónov v roku 2016), ktorí každým rokom minú 220 miliárd dolárov.

V súčasnosti však vláda v Rijáde pravdepodobne bude mať väčší úspech, pri budovaní svojho domáceho cestovného ruchu.

Princ Sultan poznamenal: “Turisti, ktorí sa nachádza v našej krajine, sú pre nás najväčším cieľom.”

Napríklad susedný Dubaj počas tohto roka navštívilo už viac ako 1,2 milióna Saudovcov.

Princ dodal: “Prichádzame s omeškaním, rozhodnutie prichádzajú neskoro, ako aj finančné prostriedky a iné krajiny, najmä v Perzskom zálive, túto výzvu riešili a začali tak už skôr ako my, priťahovať viac ľudí zo Saudskej Arábie.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ, Bloomberg

Facebook komentár