Batérie spoločnosti Tesla.

Batérie spoločnosti Tesla.

Tesla chce robiť viac, ako vám len predávať elektromobil. Chce začať predávať samotnú elektrinu – len niektorým ľuďom v Texase.

Požiadala Texaskú komisiu pre verejné služby o výrobu elektriny a jej predaj priamo verejnosti. Podrobnosti o jej presných plánoch nie sú súčasťou žiadosti a Tesla na žiadosť o komentár neodpovedala. Spoločnosť však vo svojom podaní uviedla, že plánuje predávať elektrickú energiu priamo spotrebiteľom so zameraním na tých, ktorí už vlastnia automobily značky Tesla.

Súvisiace: Elon Musk: “Tesla do konca budúceho roka postaví prototyp humanoidného robota”

Spoločnosť, ktorá je najznámejšou ako najväčšia spoločnosť s elektrickými vozidlami na svete, má taktiež solárnu energetickú jednotku. Väčšina tejto činnosti sa zameriava na inštaláciu solárnych panelov na domy alebo iné budovy, ktoré sú potom prepojené s batériami, ktoré Tesla označila ako Powerwall a slúžia na ukladanie prebytočnej energie zachytenej počas dňa, pre zabezpečenie nočného napájania.

Ale Tesla vedie aj menej známy podnik ako „Megapack“, ktorý vyrába veľmi veľké batérie používané na skladovanie elektriny. V roku 2017 vyrobil prvú z týchto obrovských batérií v austrálskom regióne Hornsdale a odvtedy ponuku produktov rozšíril na ďalšie miesta.

V blogovom príspevku z roku 2019 sa uvádza: „Úložisko batérií transformuje globálnu elektrickú sieť a je stále dôležitejším prvkom prechodu sveta na trvalo udržateľnú energiu,“ … „Aby sa bol uspokojený globálny dopyt po rozsiahlych projektoch skladovania batérií, ako je Hornsdale, Tesla navrhla a skonštruovala nový batériový produkt, špeciálne určený pre projekty v energetickom meradle.“

Jedná sa o rastúci biznis. Tesla uviedla, že do svojho Megapacku investuje stále viac zo svojej dostupnej hotovosti. Americký úrad pre energetické informácie uvádza, že podniky so zameraním na verejné služby oznámili plány na inštaláciu viac ako 10 000 megawattov dodatočnej veľkokapacitnej kapacity batérií od roku 2021 do roku 2023 od všetkých dodávateľov batérií. To predstavuje rozsiahly nárast iba z 1 650 megawattov veľkokapacitného objemu, ktoré boli k dispozícii na konci minulého roka.

(Tesla Megapack je veľký dobíjateľný lítium-iónový akumulátorový stacionárny produkt na skladovanie energie, určený na použitie v elektrárňach na uskladnenie batérie, vyrobený spoločnosťou Tesla Energy, dcérskou spoločnosťou zameranou na čistú energiu skupiny Tesla Inc.)

Agentúra Bloomberg začiatkom tohto roka oznámila, že Gambit Energy Storage LLC, ktorá je dcérskou spoločnosťou firmy Tesla, v tichosti buduje viac ako 100 megawattový projekt skladovania energie v texaskom meste Angleton, zhruba 40 míľ južne od Houstonu. Batéria tejto veľkosti by mohla v horúcom letnom dni dokonca napájať až 20 000 domácností.

Ale zatiaľ Tesla predávala Megapacky len iným spoločnostiam a Tesla sa nesnažila ich predávať priamo spotrebiteľom. To by sa podľa jej novej žiadosti malo zmeniť.

Súvisiace: Oficiálny plat Elona Muska v Tesle klesol na nulu

Napriek svojej dlhej histórií s ropou a zemným plynom má Texas podľa posledných štatistík spoločnosti Electrek tretí najväčší počet elektromobilov v krajine a pred ním je už len Kalifornia a Florida. Texas tiež vyrába značnú časť elektrickej energie prostredníctvom slnečnej a veternej energie, teda zdrojov energie, ktoré musia mať k dispozícii elektrickú energiu, keďže nie sú neustále k dispozícii. Texas vyrába zďaleka najväčšie množstvo elektriny z veternej energie zo všetkých štátov a podľa EIA je na druhom mieste po Kalifornii, pokiaľ ide o množstvo elektriny pochádzajúcej zo slnečnej energie.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: ZDNet

Facebook komentár