Elon Muska.

Elon Muska.

Generálny riaditeľ spoločnosti Tesla – Elon Musk od výrobcu elektrických vozidiel za rok 2020 nedostal výplatu.

Podľa aktualizácie, ktorú v piatok predložila Komisie pre cenné papiere v USA (SEC), Muskov plat za rok 2020 klesol na nulu.

Jeho plat v roku 2019 dosiahol hodnotu 23 760 dolárov. V roku 2018 sa jednalo o 56 380 dolárov.

Firma uviedla: „Nikdy však svoj plat neprijal,“ … „Počnúc májom 2019 na žiadosť pána Muska sme kompletne vylúčili získavanie a navyšovanie tohto základného platu.“

Podľa jeho dohody o kompenzácii z roku 2018 je Muskov celkový balík kompenzácií založený na akciách. Jeho možnosti sú založené na jeho schopnosti prinútiť spoločnosť dosiahnuť určité prevádzkové metriky.

Desaťročná dohoda zahŕňala 16 prevádzkových míľnikov. Ak Tesla dosiahne 12 z týchto míľnikov a trhová kapitalizácia spoločnosti dosiahne 650 miliárd dolárov, Muskove akcie sa podľa stanov spoločnosti stanú realitou.

Firma uviedla, že spoločnosť Tesla v piatok dosiahla 6 z týchto míľnikov.

Trhová kapitalizácia spoločnosti v roku 2020 prekročila 650 miliárd dolárov. K piatkovému ukončeniu obchodovania bola na hodnote 704,81 miliardy dolárov.

Podľa piatkového podania Musk v roku 2019 zaplatil hotovosť za opcie, ktoré boli ocenené na 30,5 milióna dolárov, ale nepredal žiadne akcie kúpené v rámci tejto transakcie. V registri nie je uvedený nákup opcií pre rok 2020.

V podkladoch pre SEC automobilka uviedla, že podľa dohody z roku 2018 bola Muskova cena určená na 70,01 dolára za akciu. Akcie automobilky Tesly skončili týždeň na úrovni 716,70 dolárov na akciu.

Súvisiace:
Ako Tesla zarobila viac ako 1 miliardu dolárov?
Elon Musk sa chystá získať ďalšiu výplatu $1,8 miliardy od firmy Tesla

Musk na Twitteri v mesiaci jún uviedol: „Predávam akcie Tesly iba vtedy, keď moje opcie expirujú a nemám na výber.“

Agentúra Bloomberg v priebehu minulého týždňa odhadla celkovú kompenzáciu Muska za rok 2020 na 6,7 miliardy dolárov, čo je najvyššia hodnota zo všetkých generálnych riaditeľov USA.

Musk často hovoril, že vyčlenil svoje akcie firmy Tesla, aby pomohol ľuďom dostať sa na Mars. Keď sa ho v novembri pýtali na plán kompenzácií za rok 2018, odpovedal, že „nečakal, že akcie tak rýchlo porastú“.

Na sociálnej sieti Twitter ďalej poznamenal: „Dôvodom k predaju akciových opcií je to, že sú potrebné na to, aby pomohli ľudstvu zaplatiť dostať sa na Mars za 10 až 20 rokov.“

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ

Facebook komentár