Spoločnost_Adidas_sa_pripaja_k_boju_proti_plastom

Adidas prichádza do súboja, kde chce aby sa jej produkty stali udržateľnejšími.

Svetový výrobca športového oblečenia v priebehu tohto týždňa poznamenal, že do roku 2024 sa zaviazal používať len recyklovaný plast.

Záväzok vylúčiť použitie “nerecyklovaný” plast, ktorý prvýkrát zverejnil denník Financial Times, zahŕňa aj polyester. Používa sa vo všetkom, od tričiek až po športové podprsenky. Materiál je v športovom oblečení obľúbený, pretože rýchlo schne a má nízku váhu.

Spoločnosť Adidas taktiež poznamenala, že prestane používať tento nerecyklovaný plast vo svojich kanceláriách, maloobchodných predajniach, skladoch a distribučných centrách, čo by znamenalo ušetrenie odhadovaných 40 ton plastu ročne, počnúc rokom 2018.

Adidas je najnovšou spoločnosťou v rozsiahlom počte celosvetových firiem, ktoré sa používanie plastov zaviazali znížiť.

Spoločnosť Starbucks plánuje odstrániť plastové slamky zo svojich predajní a spoločnosť McDonald’s skúša podobný program v Británií a Írsku. Spoločnosť Ikea postupne vyraďuje plasty na jedno použitie z obchodov a reštaurácií.

Adidas uviedla, že jej divízia odevov na jar a leto roka 2019 bude obsahovať okolo 41% recyklovaného polyesteru.

Súvisiace:
Veľké podniky: “Zaväzujeme sa k obmedzeniu plastových odpadkov”
Adidas za rok 2017 predala 1 milión tenisiek z odpadu oceánov

Nemecká spoločnosť tiež očakáva prudký rast predajov svojich tenisiek s označením Parley, ktoré sa vyrábajú s plastového odpadu, ktorý bol vytiahnutým z vôd oceánov. Zatiaľ čo stále predstavujú malý podiel v celosvetovom predaji, spoločnosť Adidas očakáva, že nákup v tomto roku dosiahne 5 miliónov párov v porovnaní s 1 miliónom v roku 2017.

Globálne využitie plastov sa za posledných 50 rokov zvýšilo 20-násobne a očakáva sa, že sa v nasledujúcich 20 rokoch opäť zdvojnásobí. Materiál je lacný a všestranný, ale vlády a spotrebitelia si čoraz viac uvedomujú svoje obrovské environmentálne náklady.

Výskum ukazuje, že vo svetových oceánoch bude do roku 2050 viac plastu ako rýb.

V celosvetovom meradle sa na recykláciu zhromažďuje len 14% plastov. Miera opätovného použitia je v porovnaní s inými materiálmi katastrofálna – papier sa recykluje až v 58% prípadoch a železo a oceľ až v 90% prípadov.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: ZDnet, MarketWatch

Facebook komentár