Zisk_spolocnosti_Adidas_prepadol_o_viac_ako_90%

Spoločnosť Adidas prišla s predpoveďou, že jej predaje v druhom štvrťroku zaznamenajú pokles o 40% po tom, čo nemecký gigant športového oblečenia v prvých troch mesiacoch roka zaznamenal prepad ziskov o viac ako 90%, v dôsledku zatvorenia obchodov vyvolaných koronavírusmi.

Generálny riaditeľ spoločnosti Adidas, Kasper Rorsted v rozhovore uviedol: “Prvé dva mesiace štvrťroka … bolo všetko naozaj v normále.” A následne sme videli, že v polovici marca došlo k dramatickému prepadu z útesu.“

Spoločnosť v pondelok zaznamenala 19% medziročný pokles čistých tržieb za prvý štvrťrok, na 4,75 miliárd eur (5,16 miliárd dolárov), keďže 70% svojich obchodov po celom svete musel uzavrieť v dôsledku pandémie Covid-19.

Čistý zisk v prvom štvrťroku dosiahol hodnotu 26 miliónov eur, čo je o 96% menej ako v rovnakom období minulého roka, a spoločnosť Adidas uviedla, že v dôsledku neistoty počas trvania zatvorenia obchodov v súčasnosti nevie ponúknuť celoročný výhľad.

Elektronický obchod, ktorý označil ako „jediný kanál, ktorý zostal plne funkčný vo väčšine častí sveta“ zaznamenal nárast o 35%, nedokázal však vyrovnať stratu spôsobenú obmedzeniami pohybu po celom svete z dôvodu pandémie.

Pokiaľ ide o ďalší štvrťrok, spoločnosť uviedla, že očakáva „najhorší možný odhadovaný pokles v druhom štvrťroku 2020 a aktuálne očakáva výraznejší pokles, ako ten zaznamenaný v prvom štvrťroku.“ Prognóza predpovedá pokles predajov o viac ako 40% pod úrovňou z minulého roka.

Súvisiace: Aké sú ekonomické výhody bezplatnosti služieb aplikácie Nike?

Rorsted ďalej uviedol, že aj napriek súčasnej situácii by priemysel športových potrieb mal v strednodobom horizonte čeliť priaznivejšiemu vývoju, kvôli zvýšenému zameraniu na zdravie a fitnes po celom svete.

Poznamenal: “Hneď ako budú mať ľudia dovolené ísť von, túžba po individuálnych športových aktivitách, podľa môjho názoru zaznamenala razantný rast, pretože keď som strávil 6, 8, 10 týždňov vo vnútri, túžba ísť von a pohybovať sa vonku bude naozaj rozsiahla.”

Rorsted tiež navrhol, že pri pohľade na nedávne výsledky podnikania v Číne je vidno určitú predstavu o tom, čo môže nastať po kríze – teda ako to môže nakoniec vyzerať aj v iných oblastich sveta.

Vysvetlil: „V marci sme v Číne v našich maloobchodných predajniach zaznamenali rast, dokonca veľmi silný rast v našom elektronickom obchode – v tomto štvrťroku sme dosiahli rast o 35%, v marci sme celosvetovo dosiahli navýšenie predajov v tejto oblasti o 55%, a v Číne sme rástli ešte rýchlejšie – a vidíme, že tento trend v Číne pretrváva aj v apríli.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Yahoo, CNBC

Facebook komentár