Spoločnost_Google_sa_dostala_do_klubu_cez_100_miliard_2018

Spoločnosť Google sa pripojila ku klubu z príjmami nad 100 miliárd dolárov.

Materská skupina spoločnosti Google – Alphabet vo štvrtok uviedla, že prvýkrát v 20-ročnej histórii spoločnosti Google dosiahla ročné tržby cez 100 miliárd dolárov.

V štvrtom štvrťroku zaznamenala príjmy o objeme 32,3 miliárd dolárov, čím svoj celkový ročný príjem zvýšila na 110 miliárd dolárov, čo predstavuje jednoznačné navýšenie z 90 miliárd dolárov v roku 2016.

Výsledky pre spoločnosť boli dokonca ešte zasiahnuté. Musela uhradiť poplatok o objeme 9,9 miliardy dolárov, keďže minulý mesiac bol do zákona podpísaná nová daňovú úprava. Poplatok vzniká v dôsledku jednorazovej dane z tržieb dosiahnutých v zahraničí. Ostatné spoločnosti, vrátane spoločnosti Microsoft, museli podobné poplatky taktiež uhradiť.

Akcie spoločnosti Alphabet po týchto výsledkoch, mimo riadneho obchodovania odpísali 5%.

Spoločnosť taktiež oznámila, že John Hennessy – dlhoročný člen predstavenstva, nastúpi na miesto predsedu skupiny Alphabet. Hennessy nahradí Erica Schmidta – bývalého generálneho riaditeľa spoločnosti Google, ktorý oznámil, že v decembri odstúpi z funkcie predsedu.

Spoločnosť Amazon dosiahla v roku 2015 ročné tržby cez 100 miliárd dolárov. Technologickému gigantu Apple sa to podarilo už v roku 2011. Len v poslednom štvrťroku dosiahol príjmy na úrovni 88,3 miliárd dolárov.

Míľnik je dôkazom silnej stránky spoločnosti Google v oblasti predaja reklám, kde aj naďalej rýchlo rastie, aj keď spoločnosť čelí otázkam okolo vplyvu Ruska do prezidenských volieb USA, ako aj nevhodných reklamných videí na sieti YouTube.

Spoločnosti Google a Facebook podľa výskumnej spoločnosti eMarketer v roku 2017 v USA získali viac ako 60% výdavkov na digitálne reklamy. Očakáva sa, že tento podiel bude pokračovať v raste.

Súvisiace:
Ako 5 technologických gigantov zarába svoje miliardy?
Google sa potichu stal jednou zo svetovo najdôležitejších hardware-ových spoločností

Zatiaľ čo reklama aj naďalej tvorí takmer všetky príjmy spoločnosti Alphabet, firma v poslednom roku čelila určitej trakcií pri vytváraní nových peňazí.

Alphabet dosiahla tržby v hodnote takmer 15 miliárd dolárov vo forme “iných výnosov” spoločnosti Google, ktoré zahŕňajú cloudové služby a hardvérové produkty, ako sú telefóny Pixel a inteligentné domáce reproduktory Google.

Alphabet zostáva tesne za cloudovou divíziou spoločnosti Amazon a hardvérovým podnikaním spoločnosti Apple.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: BBC, Yahoo

Facebook komentár