Spravy_vakcine_su_skvele_Ekonomike_vsak_do_konca_roka_velmi_nepomozu

Pozitívne správy o účinnosti vakcín na ochorenie Covid-19 od spoločností Moderna a Pfizer sú mimoriadne dobrou správou pre svet bojujúci s ochromujúcou pandémiou.

Dôležitá správa: Moderna oznámila, že podľa prvých výsledkov je jej vakcína Covid-19 účinná na 94,5% .

Akciové trhy razantne poskočili, keď spoločnosť Pfizer pred týždňom uviedla, že jej vakcína je viac ako 90% účinná a následne sa ďalej uzdravujú. Futures kontrakt amerického akciového indexu S&P 500, ktorý v piatok dosiahol historické maximum, v priebehu včerajšieho obchodného dňa dosiahol prudký nárast. Akciový index Dow Jones sa taktiež nachádza v rámci rekordnej hodnoty.

Stručne povedané: Wall Street považuje pozitívny vývoj očkovacích látok za významný posilňovač dôvery, ktorý navyšuje očakávania veľkého hospodárskeho oživenia v budúcom roku. Ak spoločnosti majú vieru v to, že s distribúciou očkovacích látok sa môže začať koncom roka 2020 alebo začiatkom roku 2021, môžu začať realizovať konkrétnejšie plány do budúcnosti.

Bohužiaľ, vakcíny nezabránia extrémne “tuhej zime“. Mnoho európskych krajín je stále v miernom alebo kompletnom lockdowne a v USA v nedeľu počet prípadov koronavírusu prekonal 11 miliónov. V priebehu minulého týždňa najmenej 45 štátov ohlásilo viac nových prípadov infekcie, ako v predchádzajúcom týždni.

Súvisiace:
Vakcína globálnu ekonomiku nevylieči
Malo načasovanie vakcíny vplyv na prezidentské voľby v USA?

Neil Shearing, ktorý je hlavným ekonómom skupiny Capital Economics v správe ku klientom, uviedol: „Dobré správy o očkovacích látkach obmedzuje skutočnosť, že neprídu dosť skoro na to, aby mnohým ekonomikám zabránili v zložitej zime.“

Očakávaný pokles aktivity medzi októbrom a decembrom v Európe nebude taký zlý ako to, čomu čelili krajiny na jar.

„Je zrejmé, že obmedzenia sú tentokrát oveľa menej prísne ako v predchádzajúcom roku,“ poznamenal Ben May z Oxford Economics s tým, že školy väčšinou zostávajú otvorené.

Poukázal tiež na faktor menších obáv, čo pravdepodobne podporí ekonomiku miernejším obmedzením sociálneho kontaktu a zdravším prostredím pre vývoz.

Spoločnosť Oxford Economics teraz predpovedá, že celosvetový rast vo štvrtom štvrťroku dosiahne zhruba 0,7%, v porovnaní s približne 7% rastom v období od júla do septembra.

May ďalej uviedol: „Tempo rastu vo štvrtom štvrťroku však naozaj prudko pokleslo.“

Globálnu situáciu vylepšuje oživenie v Číne, ktorá v pondelok uviedla, že priemyselná výroba v druhej najväčšej ekonomike sveta v priebehu minulého mesiaca vzrástla takmer o 7%. Maloobchodné tržby vzrástli o niečo viac ako 4% – najrýchlejšie tempo roku 2020.

Celkový obraz: Informácie pre oblasť vakcín však menia výhľad do roku 2021. Shearing poznamenal: „Je možné uveriť, že život sa v budúcom roku začne o niečo viac normalizovať.“

May nakoniec uviedol, že náznaky, že budú existovať životaschopné vakcíny, zvyšujú očakávania výrazného oživenia činnosti do polovice budúceho roka. Pokiaľ ide o očkovanie a pokiaľ sa bude imunizáciií občanom dariť, mohli by sa špičkové ekonomiky „vrátiť na úroveň produkcie pred vírusmi, zhruba o šesť mesiacov skôr“, než sa očakávalo.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár