Bežní občania

Bežní občania majú obmedzené schopnosti, čeliť súčasnej situácie.

Prezident Fedu St. Louis – James Bullard v piatok poznamenal, že si myslí, že centrálna banka USA by počas roka 2022 mala vykonať zvýšenie úrokových sadzieb ekvivalentné 12-násobku, teda aby presvedčila verejnosť, že boj s infláciou myslí vážne.

Ako osamelý odporca na tohto-týždňovom stretnutí Federálneho rezervného systému Bullard vo vyhlásení uviedol, že by rád vykonal stratégiu, keby sa referenčná úroková sadzba centrálnej banky zvýšila nad 3 %, z úrovne takmer 0 %, kde sa pred týmto stretnutím nachádzala.

Ďalej poznamenal: “To by rýchlo upravilo úrokovú sadzbu na úroveň vhodnejšiu pre súčasné okolnosti.”

Po svojom dvojdňovom zasadnutí Federálny výbor pre voľný trh v stredu uviedol, že zvýši jednodňové sadzby pre banky o 0,25 percentuálneho bodu, čo je z historického pohľadu typický prírastok, s ktorým FOMC vykonáva svoje kroky. Sprievodné ekonomické projekcie naznačili cestu v tomto roku, ktorá by predstavovala ekvivalent siedmich zvýšení sadzieb, teda na hodnotu 1,75 percentuálneho bodu.

Stredajšie oznámené zvýšenie úrokových sadzieb prichádza prvýkrát, čo Fed zvýšil úrokové sadzby od decembra 2018 a prišiel v reakcii na ohromujúci nárast inflácie, v dôsledku ktorej ceny rástli najrýchlejším tempom za 40 rokov.

Bullard bol jediným členom FOMC, ktorý proti tomuto kroku hlasoval, pričom uviedol, že by uprednostnil zvýšenie sadzieb o 0,5 percentuálneho bodu alebo o 50 bázických bodov. Dodal, že Fed mal tiež začať proces znižovania jeho súvahy dlhopisov o objeme takmer 9 biliónov dolárov, ktoré za posledných 14 rokov nahromadil.

Bullard vo svojom piatkovom vyhlásení uviedol, že inflácia poškodzuje ľudí, ktorým sa Fed snaží pomôcť najviac, konkrétne tým, ktorí sú v spodných častiach ekonomického rebríčka.

Ďalej uviedol: „Bremeno nadmernej inflácie je obzvlášť náročné pre ľudí so skromnými príjmami a bohatstvom a pre ľudí s obmedzenou schopnosťou prispôsobiť sa rastúcim životným nákladom,“ … “Kombinácia silnej reálnej ekonomickej výkonnosti a neočakávane vysokej inflácie znamená, že miera menovej politiky výboru je v súčasnosti príliš nízka na to, aby obozretne zvládala makroekonomickú situáciu v USA.”

Predstavitelia Fedu boli celkovo rozdelení v názore na to, akou stratégiou postupovať s nastavením úrokových sadzieb v tomto roku.

Desať členov do konca roka 2022 stanovilo sadzbu tzv. Fed fondov k rozmedziu 1,75 % – 2 %, ale osem uviedlo, že by mala byť vyššia. Najvyššia „hodnota“ na bodovom grafe komisie (pravdepodobne od Bullarda) naznačovala rozsah 3 % – 3,25 %.

Poukázal na to, že Fed takto agresívne už postupoval aj v minulosti, v rokoch 1994-95, aby bojoval proti oživeniu ekonomiky a postupnému rastu inflácie.

Bullard ďalej uviedol: “Výsledky boli vynikajúce,” … „Výbor v priemere dosiahol hodnotu 2 % inflácie a americká ekonomika v druhej polovici 90. rokov zaznamenala rozsiahly rozmach. Myslím si, že Výbor by sa mal pokúsiť dosiahnuť podobný výsledok aj v súčasnom prostredí.

Ohľadom otázky súvahy Fedu, Bullard neposkytol podrobnosti o tom, čo by podľa neho mala centrálna banka urobiť, iba povedal, že „plán“ na tohto-týždňovom stretnutí by bol vhodný.

Vo vyhlásení po stretnutí sa uvádza, že výbor „očakáva, že na nadchádzajúcom zasadnutí začne pristupovať k znižovaniu svojej držby cenných papierov štátnej pokladnice a dlhopisov agentúr a cenných papierov krytých hypotekárnymi agentúrami“. Vedúci predstaviteľ Fedu – Jerome Powell následne poznamenal, že proces by sa mohol začať už v máji.

 AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár