Zamestnanci v každom Starbuckse na konci každého dňa hromadne vyhodia do koša tisíce sendvičov, jogurtových dezertov a sušienok.
V marci 2016 tento kávový reťazec oznámil, že nepredané potraviny začne darovať, tým, ktorí to potrebujú. Tento program, nazvaný „Zdieľanie Jedla“ (FoodShare) je partnerstvom medzi Starbucks, neziskovými organizáciámi Food Donation Connection (FDC) a Feeding America, kde ich cieľom je boj proti hladu a potravinovému odpadu.
Na konci augusta spoločnosť Starbucks do miestnych potravinových bánk darovala viac ako 300 000 jedál. V súčasnosti sa tejto kampane zúčastňuje na viac ako 1150 miestach, ale spoločnosť poznamenala, že do roku 2019 do toho zapojí všetkých svojich 7600 amerických obchodov.
Každým dňom, členovia z FDC z predajní spoločnosti Starbucks preberajú potravinové prebytky, vkladajú ich do chladených dodávok a distribuujú ho do prípravovne potravín.
Súvisiace: Svet ročne plytvá potravinami za $ 400 miliárd
Starbucks odhaduje, že tento program v prvom roku bude charitám poskytovať 5 miliónov hotových jedál. Spoločnosť dúfa, že do roku 2021 bude dodávať 50 miliónov jedál.
FDC je najväčšou neziskovou organizáciou poskytovania jedla v USA a už spolupracuje s reťazcami, ako je Pizza Hut, KFC, Taco Bell, Cheesecake Factory a Chipotle. Posledné dve menované spoločnosti darujú potraviny zo všetkých svojich predajní na celoštátnej úrovni.
Nový program je len jedným z mnohých snáh zameraných na minimalizáciu potravinového odpadu Ameriky. Ďalšie väčšie maloobchodné spoločnosti, ako je Target, Sam’s Club a Walmart už darujú miliónov libier potravín do prípravne, v spolupráci s Feeding America.
Vlády po celom svete sa taktiež snažia bojovať proti tomuto problému. Vo februári dokonca francúzsky parlament predstavil návrh zákona, ktorý núti supermarkety v krajine darovať všetky svoje nepredané potraviny na charitu.
Súvisiace: Francúzskom prešiel zákon proti plytvaniu potravín supermarketmi
USA vyhadzujú približne 40% ich potravy a zhruba 15% z nich pochádza z kaviarní a reštaurácií. Celosvetovo ročné strácajú potraviny o objeme okolo 2,7 bilióna libier.
Kienan McFadden, ktorý má v spoločnosti Starbucks na starosti obchody, vo svojom vyhlásení poznamenal: “Tento program jedla sa chystá niečo zmeniť, či už je to nádej pre dieťa alebo rodinu, že cez noc nebudú hladnými,” … ” Záchrana potravín pred vyhodením, práve týmto spôsobom zmení životy.”
Zdroj: Yahoo, WSJ
Facebook komentár