Svetova_banka_vyda_dlhopis_zalozeny_na_Blockachaine

Svetová banka sa obracia k technológií blockchain, aby jej pomohla získať peniaze.

Medzinárodný veriteľ plánuje vydať to, čo označil za prvým celosvetový “blockchain dlhopis“ na svete, čo predstavuje pozoruhodnú hlavnú podpora pre túto novú technológiu.

Blockchain je najlepšie známy ako technológia podporujúca bitcoin a iné kryptomeny. Slúži ako digitálny záznam finančných transakcií.

Svetová banka najala Commonwealth Bank of Australia, aby dlhopis spravovala a cez ktorý majú získať až 100 miliónov austrálskych dolárov (73 miliónov amerických dolárov).

Nazvali ho za “Nový dlhový nástroj založenom na Blockchaine” alebo “bond-i” a vôbec sa nejedná o slávnu pláž v Sydney, známu ako Bondi.

Svetová banka tak nasleduje stratégiu nemeckej automobilky Daimler, ktorá v pilotnom projekte v priebehu minulého roku použila technológiu blockchain na vydanie nemeckého dlhopisu.

James Wall z Bank of Commonwealth Bank poznamenal: “Blockchain by mohol výrazne zjednodušiť proces vydávania dlhopisov, ktorý sa v posledných 200 rokoch silne spoliehal na fyzickú administratívu.”

Presun procesu do reťazcov technológie Blockchain by mohol znížiť náklady a urýchliť obchodovanie ako pre emitentov dlhopisov tak aj pre investorov.

Wall ďalej poznamenal: “Potenciálom je, že by to pre kapitálové trhy mohlo byť revolúciou.” Banka s touto technológiou experimentuje už niekoľko rokov.

O technológiu Blockchain sa zaujímajú aj ďalšie veľké banky a technologické spoločnosti ako Facebook a IBM. Umožňuje rýchle uskutočňovanie transakcií medzi ľuďmi bez zásahu alebo kontroly tretích strán, čo sľubuje zlepšenie bezpečnosti a zníženie transakčných nákladov.

Súvisiace:
Porsche vo svojich automobiloch testuje technológiu Blockchain
Prvé náboženstvo založené na blockchaine je tu a naozaj to nie je vtip

Burza v Austrálii do konca roka 2020 plánuje presun na kompletný systém, založenom na Blockchaine s ohľadom na zúčtovanie a vyrovnanie obchodov s akciami.

Svetová banka, ktorá poskytuje úvery rozvojovým krajinám, uviedla, že každým rokom vydáva dlhopisy o rozsahu 50 až 60 miliárd dolárov.

Pokladník Svetovej banky – Arunma Oteh, vo vyhlásení poznamenal: “Naším cieľom je aj naďalej využívať inovácie v prospech trhov a naším poslaním je ukončiť chudobu a podporiť spoločnú prosperitu.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: MSN

Facebook komentár