Tato_mala_krajina_je_technologicky_najvyspelejsou_krajinou_na_svete_obrazok_2016_estonsko

Estónsko zmenilo svoju ekonomiku o 180 stupňov a začalo podporovať startupy.

Boli ste už niekedy v Estónsku? Vedeli by ste ho nájsť na mape?

Tento pobaltský národ, ktorý má len 1,3 milióna obyvateľov, vyniká spomedzi susedných východoeurópskych štátov vyspelou ekonomikou a vysokou životnou úrovňou. Je technologickým rajom na zemi. Estónsko je známe aj ako domov zakladateľov spoločnosti Skype. Táto malá krajina v sebe skrýva ešte viac.

Tato_mala_krajina_je_technologicky_najvyspelejsou_krajinou_na_svete_obrazok_2016

V Estónsku voľby, podpisovanie dokumentov a podávanie daňového priznania prebieha online cez elektronický systém X-Road, ktorý vzájomne prepája internetové databázy a úrady. Systém X-Road poskytuje každému obyvateľovi Estónska, či už občanom, spoločnostiam alebo štátnym úradom, neobmedzený a rýchly prístup k údajom potrebným na podnikanie, k osvedčeniam, povoleniam a iným dokumentom. Vďaka nemu tak Estónci, v porovnaní s inými krajina, ušetria niekedy až mesiace, ktoré by strávili vybavovaním úradných záležitostí.

Súvisiace: Takto by mestá mohli vyzerať o 10 rokov

Tento systém má rozšíriteľnú ukladaciu pamäť, a preto sa narastajúci počet služieb a databáz k nemu ľahko pripojí. Napriek tomu, že ide o pôsobivý digitálny výdobytok, je len jeden z mnohých produktov technicky orientovaného Estónska.

Estónsko sa nenechá ovplyvňovať svojou minulosťou a obeťami „chorôb“, ktoré postihli mnoho postkomunistických krajín, ako napríklad korupcia, nafúknutá vláda a totalitný vzdelávací systém. Na miesto toho začalo s čistým štítom a investovalo do svojej budúcnosti. Aby sa stali spoločnosťou, v ktorej je každý jednotlivec expert v oblasti techniky, deti sa už od siedmich rokov učia princípy a základy kódovania. (V porovnaní so Spojenými štátmi, kde sa len na každej štvrtej škole vyučuje počítačové programovanie.)

Vďaka takémuto pevnému základu dosiahli pôsobivé výsledky, ktoré vykazujú, že Estónci sú húževnatí, progresívni a podnikaví. To isté platí aj pre ich vládu. Registrácia firmy u nich trvá len päť minút a podľa časopisu The Economist, v roku 2013 dosiahli svetový rekord v počte startupov na jednu osobu. Kvantita však neprevyšuje kvalitu. Z mnohých startupov v Estónsku vyrástli úspešné a známe spoločnosti, ako napríklad Skype, Transferwise, Pipedrive, Cloutex, Click & Grow, GrabCAD, Erply, Fortumo, Lingvist a iné. Mimochodom, v Estónsku sa platí eurami.

Ak vám tieto informácie znejú lákavo a chceli by ste začať podnikať v tejto krajine, máte šťastie.

V Estónsku si veľmi ľahko založíte podnikanie bez toho, aby ste tam museli vycestovať. Je to vďaka systému digitálnej identity e-Resident, ktorý predstavuje nadnárodný elektronický občiansky preukaz dostupný pre každého. Pomocou tohto systému si v Estónsku môžete cez internet založiť nielen spoločnosť, ale taktiež umožňuje prístup k iným internetovým službám, ktoré sú už viac ako desať rokov dostupné pre Estóncov. Týka sa to internet bankingu a peňažných prevodov na diaľku, podávania online daňových priznaní, elektronického podpisovania a kontrolovania zmlúv a dokumentov a mnoho ďalších služieb.

Tato_mala_krajina_je_technologicky_najvyspelejsou_krajinou_na_svete_obrazok_2016_2

Systém e-residents vydáva malé občianske preukazy, ktoré sú totožné s ručným podpisom a fyzickou identifikáciou v Estónsku aj na celom svete. Tieto občianske preukazy sú chránené 2048 bitový šifrovaním a podpis/funkcionalitu preukazu zaručujú dva bezpečnostné certifikáty uložené v mikročipe preukazu.

Súvisiace: Aké technológie stoja za „inteligentnými“ mestami

S veľkými inováciami ešte neprestali. Blockchain, distribuovaná databáza Bitcoinu, ktorá zabezpečuje integritu dát v systéme e-resident, taktiež zabezpečí maximálnu ochranu pre 1 milión zdravotných záznamov Estóncov. Prostredníctvom Blockchain budú zaznamenané všetky nelegálne alebo iné zmeny vykonané v zdravotných záznamoch, ochraňujúc ich pravosť a efektívne odstránené akékoľvek zneužitie informácií.

Spojené štáty a ostatné krajiny sa ešte veľa musia naučiť od Estónska. Najdôležitejšie je, že v prípade potreby, sa krajina musí ochotne adaptovať a zmeniť svoju ekonomickú aj vládnu infraštruktúru a naďalej ich optimalizovať. Jeden národ si musí uvedomiť, že zmeniť svoj prístup musia najprv mladí ľudia. Treba navrhnúť taký vzdelávací systém, ktorý neochromí mladých a zároveň ich nepreťaží nadbytočnými a nepotrebnými informáciami. Na záver, ak chcete, aby podnikanie prekvitalo, musíte úplne odstrániť byrokraciu a technické prekážky.

Je vaša krajina podobne technologicky vyspelá ako Estónsko? Komentáre kľudne napíšte na Náš Facebook – Investovanie a špekulácie.

Preložila: Klaudia Stanová

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: MarketWatch, WSJ

Facebook komentár