Podľa správ, predĺžená ruka Americkej výzvednej agentúry CIA – spoločnosť In-Q-Tel, ktorá pôsobí v oblasti rizikového kapitálu, je utajeným investorom dvoch významných cloud computingových startupov Mesosphere a Docker.

Obidve spoločnosti, so sídlom v San Franciscu, sú veľmi dobre dotované a ich hodnota každej z nich môže presiahnuť miliardu amerických dolárov.

Môžeme sa iba domnievať, prečo by sa CIA o tieto spoločnosti zaujímala. Avšak agentúra už investovala do niekoľkých spoločností, ktoré sa zaoberajú firemným softvérom. Príkladom je startup na hľadanie citlivých dát Palantir.

Správa taktiež upozornila, že Mesosphere a aj Docker majú s vládnymi agentúrami obchodné dohody, ktoré nespomenuli. Meosphere za 90 000 dolárov s US Department of the Treasury (úrad pre správu štátnej pokladnice) a Docker má priamu obchodnú dohodu (bez výberového konania) na dodávanie ich technológií s CFPB (úrad pre finančnú ochranu spotrebiteľa).

Súvisiace: DiCaprio a miliardári investujú do zaujímavého startupu z oblasti diamantov

Obidve dohody sú vďaka transparentným zákonom verejne dostupné, ale neboli spomenuté.

Nedávno do Mesosphere investovali Hewlett Packard Enterprise ako aj Microsoft, ktorého označili za “významného” účastníka. Jednalo sa o investíciu v hodnote 73.5 milióna dolárov. Ďalšími investormi do Meosphere sú prominentné spoločnosti zo Silicon Valley Andreessen Horowitz a Khosla Ventures, ktoré sa zaoberajú investíciami do rizikového kapitálu.

Zatiaľ posledným navýšením do kapitálu startupu Dockers je 95 miliónov dolárov z apríla a 18 miliónov z novembra 2015. Medzi ich investorov aj patrí banka Goldman Sachs a spoločnosť s oblasti rizikového kapitálu Sequoia Capital.

Mesosphere sa stali prominentmi vďaka ich Data Center Operating System (DCOS), ktorý uľahčuje prácu softvéru dátových centier a cloudových platform ako Amazon Web Services a Microsoft Azure. Je založený na technológii Apache Mesos, ktorú využíva sociálna sieť Twitter a vyhľadávač Airbnb.

Súvisiace:
Startup Wish, ktorý míňa za reklamy na Facebooku $ 100 miliónov
Nový startup Faraday Future chce konkurovať firme Tesla už do roku 2017

Docker sa zameriava na pokračujúcu posadnutosť Silicon Valley a to sú “softvérové kontajnery”. Umožňujú jednoduchšie vytváranie a spravovanie softvéru vo veľkých mierkach a na rôznych cloudových platformách. To je technológia, ktorú bude Docker dodávať pre CFPD.

Je však zaujímavé, že napriek svojim väzbám na šéfa sveta špionáže, má In-Q-Tel zrejme dobrý cit pre výber úspešných spoločností. Docker a Mesosphere, sú dnes považované za špičku (ale rizikovú) mimo Silicon Valley a aj napriek tomu CIA vidí v ich technológiách určitý potenciál.

To je asi dôvod skrytého “Q” v názve spoločnosti “In-Q-Tel”, ktoré môžno odkazuje na známeho vynálezcu gadget zariadení z kníh a filmov o Jamesovi Bondovi.

Celá správa od The Intercept obsahuje viac údajov a nezverejnených investícií In-Q-Tel, vrátane odhalenia, že niektoré spoločnosti z ich portfólia zbierajú dáta zo sociálnych sietí.

Mesosphere ani Docker, na otázku či sa podieľajú na takýchto aktivitách, do vydania tohto článku neodpovedali.

Preložil: Marek Druška

Zdroj: The Intercept

Facebook komentár