Keďže sa technologické startupy snažia narušiť maloobchodné sektory financií, zdravotníctva a mnoho tradičných firiem a zároveň sa im to aj darí, spájajú sa s nimi a učia sa spolupracovať.

Podľa investičnej banky Berker Noyes, finančné technologické spoločnosti v minulom roku zažili viac ako 400 fúzií a akvizícií.

Spoločnosti, ako Fidelity Investments, BlackRock a John Hancock Financial získali firmy tzv. robo-poradcov a finančného plánovania.

Súvisiace: Nemecký start-up chce konkurovať bankám. Aj na Slovensku!

Ale je tu vidno aj problémy, keďže sa snažia spojiť sily s inovatívnymi technologickými spoločnosťami, deje sa tak najmä u veľkých, zavedených firiem v silne regulovaných odvetviach, ako sú financie.

Tim Schafer, ktorý je výkonným viceprezident pre vzťahy s klientmi a digitálne skúsenosti vo firme Northwestern Mutual, zdôraznil niektoré z týchto prekážok v rozhovore.

Schaefer poznamenal: “Je nutné vykonať kalibráciu očakávaní,” … “A najmä ak pracujete v oblasti, kde existujú prekážky v komunikácii a očakávaniach.”

Jeho poisťovací gigant zhruba pred dvoma rokmi zrealizoval pár nákupov týchto technologických startupov a v marci minulého roka získal firmu finančného plánovania LearnVest. Ale taktiež rozvinul ďalšie formy partnerstiev s ďalšími podobnými spoločnosťami, od mentorstva vzťahov cez strategické investície, po využívanie technológií.

Schaefer povedal, že existuje jedna prekážka, ktorá pomáha obom strany prekonať dohodu a tým je správne načasovanie.

Poznamenal: “Startupy vo veľkom množstve žijú zo dňa na deň, takže ich beh je zameraný na veľmi vysokú rýchlosť,” … “My samozrejme nebežíme úplne rovnakým tempom.”

Podľa neho je pre investičnú spoločnosť ťažké vykonať strategické rozhodnutie do 48 hodín, startupy sú však na tom úplne inak.

Ďalším problémom podľa Schaefera je schopnosť startupov dať dokopy “zrozumiteľnú kompletnú správu” o tom, čo sa snažia urobiť.

Niekedy sa v startupoch stretáva s tým, že sú príliš úzko zamerané len na to, že sa snažia predať svoj existujúci produkt a ak sa chceme dozvedieť viac o dlhodobých obchodných modeloch jednotlivých spoločností je to naozaj problematické.

Súvisiace: Slávny biznis anjel vysvetľuje štyri najväčšie chyby startup-ov

Inokedy startupy sa rozhodnú pre obchodný model, ako plánujú rásť, ale nemá nič spoločné s tým, čo sa deje na trhu v danom okamihu.

Schaefer taktiež poukázal na kultúrne rozdiely medzi staršími inštitúciami a začínajúcimi firmami. To je niečo, čo sa stalo medzi Northwestern Mutual (ktorá má sídlo v Milwaukee) a newyorskou LearnVest.

Schaefer však povedal: “Rozdiely sami o sebe nie sú výzvou, aj keď, je to len otázka presvedčivosti oboch tímov o vhodnom nastavení.“

Nakoniec poznamenal: “My vo veľa prípadoch vlastne chceme to, že sa budeme učiť od seba navzájom.”

Zdroj: Fortune

Facebook komentár