Ten_kto_ovlada_Bitcoin

Keďže sa jedná o decentralizovaný systém, môže byť ťažké zistiť, kde sa v Bitcoine nachádza skutočná sila. V tomto systéme existuje niekoľko rôznych hráčov (napríklad baníci, držitelia (hodleri), burzy, vývojári), ale jedna entita má väčšiu silu ako ostatné, pokiaľ ide o to, aké typy zlepšenia protokolov sa urobia.

Držitelia (hodleri) majú na cenu Bitcoinu najväčší vplyv, keďže majú na ponuku dostupných Bitcoinov. Vzhľadom na tento fakt, majú aj najväčšiu moc v zmysle toho, aké typy zlepšenia sa v Bitcoin protokole urobili, pretože všetci v systéme sú motivovaní k tomu, aby mince na platforme boli čo najhodnotnejšie.

Prečo investori kontrolujú Bitcoin?

Myšlienka, že investori sú tí, ktorí kontrolujú Bitcoin, nie je novou ideou. Na túto tému boli počas rokov napísané viaceré články a blogové príspevky. Príspevok Daniela Krawisza k tejto téme pre Satoshi Nakamoto Institute je zrejme tým najvýznamnejším.

V roku 2017 bola testovaná úroveň kontroly nad Bitcoinom, keďže veľké spoločnosti v kombinácii s viac ako 90% podielom siete prehrali v snahe presunúť každého do novej siete, ktorá by niesla názov “Bitcoin.”

Súvisiace: Najlacnejšie a najdrahšie krajiny pre ťažbu Bitcoinu

Nakoniec kombinácia viacerých futures trhov s mincami na potenciálnej novej sieti v kombinácii s mnohými ďalšími faktormi (napríklad pohľad na SegWit2x ako preberanie spoločností) viedol k upusteniu od návrhu skôr, ako bolo naplánované aktivovanie. Baníci boli ochotní ťažiť menej hodnotný reťazec (ako predpovedal futures trh) 12 hodín po aktivácii novej siete.

Ako naznačuje situácia spoločnosti SegWit2x, bankári sú pre svoje podnikanie motivovaní vyťažiť najvýnosnejší reťazec, čo znamená reťazec s najvyšším ohodnotením a úrovňou činnosti. Inými slovami, budú robiť to, čo im držitelia povedia, aby robili. Výmeny a poskytovatelia e-peňaženky budú jednoducho poskytovať prístup k akémukoľvek reťazcu, ktorý ich používatelia vyžadujú.

Existujú určité obmedzenia ohľadom toho, že investori kontrolujú Bitcoin. Napríklad je oveľa jednoduchšie, aby sa zmeny vykonali prostredníctvom Soft Fork a nie Hard Fork. Soft Fork je spätne kompatibilná zmena, zatiaľ čo Hard Fork skutočne vyžaduje, aby sa každý presunul na novú sieť súčasne.

Ako to zdôraznil Andreas Antonopoulos, Bitcoin je neodmysliteľne odolný voči sporným Hard Fork v dôsledku túžby, aby všetci zostali v rovnakej sieti, pretože Blockchain, ktorá má viac používateľov, je očividne užitočnejšia.

Okrem toho investori potrebujú kompetentných vývojárov, ktorí sú ochotní napísať kód pre nové funkcie. Títo investori môžu byť aj politicky manipulovaní inými aktérmi.

Avšak, všeobecná otázka zostáva v tom, či nové funkcie prídu k Bitcoinu prostredníctvom Soft Forku, ak ich investori budú požadovať.

Čo je možné s týmito informáciami urobiť?

Aby sa realita kontroly investora nad sieťou Bitcoin stala zjavnejšou, bolo by užitočné použiť druhy futures, ktoré sa použili na odhalenie úrovne údajnej podpory pre SegWit2x počas nových diskusií v budúcnosti. Tieto futures trhy efektívne zisťujú trhové sentimenty, aby zistili, či by jeden Bitcoin bol viac alebo menej cenný v scenári, v ktorom bola aktivovaný tzv. Soft Fork.

Trhy s futures kontraktmi, ktoré sa spoliehajú na centralizované burzy, nie sú ideálne pre decentralizovanú sieť, ale existuje aj alternatívne a decentralizovanejšie riešenie známe ako Bitcoin Hivemind, ktoré má byť bočným reťazcom spoločnosti Bitcoin.

Súvisiace: Coinbase spúšťa Segwit – aktualizáciu bitcoinu

Zatiaľ čo Bitcoin Hivemind je dlhodobejšou víziou ideálneho systému, v krátkodobom horizonte by sa mohli použiť aj menej decentralizované možnosti, ktoré sa spoliehajú na zbierku dôveryhodných javov.

Jedným z posledných záverov je dodať, že vysoká úroveň podpory nie je nevyhnutne potrebná na to, aby sa hodnota Bitcoinu zvýšila. Ak sa o novú funkciu alebo zlepšenie zaujíma iba 5% používateľov, prevažná väčšina používateľov môže mať záujem o prijatie zmeny, pretože zvýši hodnotu svojich vlastných podielov tým, že prinesie nových užívateľov, ktorí chcú využiť tejto hypotetickej črty.

Preložil: Jakub Harman

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj : Fortune, WSJ

Facebook komentár