Elon Musk a automobilka Tesla.

Elon Musk a automobilka Tesla.

Prudký nárast akcií spoločnosti Tesla v priebehu tohto mesiaca posunul spoločnosť Elona Muska ešte bližšie k prekonaniu skupiny Toyota Motor ako najvýznamnejšej automobilky na svete.

S trhovou kapitalizáciou vo výške viac ako 190 miliárd dolárov má Tesla ešte čo doháňať, ale je už veľmi blízko k dosiahnutiu ocenenia automobilky Toyota vo výške 210,5 miliárd dolárov. Ak by hodnota spoločnosti Toyota zostala stabilná, nárast akcií automobilky Tesla o približne ďalších 11% by mohlo viesť k tomu, že by si nárokovala na vedúcu pozíciu. Akcie spoločnosti Tesla len za mesiac jún dosahuje výnos na úrovni 23%.

Graf: Hodnota automobiliek Tesla, Volkswagen a Toyota
Tesla_coskoro_najcennejsou_automobilkou_sveta_graf

Ocenenie spoločnosti Tesla prichádza napriek priepasti výsledkov týchto dvoch výrobcov automobilov. Výrobca elektrických automobilov v Palo Alto, štáte Kalifornia v prvom štvrťroku vyrobil 103 000 vozidiel, čo predstavuje zhruba 4% z takmer 2,4 milióna vozidiel vyrobených spoločnosťou Toyota.

Cena akcií spoločnosti Tesla dokonca v stredu vyšplhala o 9% a prvýkrát uzavrela nad hodnotou 1 000 dolárov, keď generálny riaditeľ spoločnosti Musk povedal zamestnancom, že „je čas ísť do sveta“ a svoj nákladný automobil Semi zaradil do klasickej výroby. Spoločnosť Wedbush Securities uviedla, že týmto tak môžu získať „obrovskú“ príležitosť pre spoločnosť v Číne, pričom spoločnosť Tesla bola v prvom roku na ceste k dosiahnutiu 100 000 dodávok zo svojej továrne v Šanghaji.

Tesla sa v januári stala druhým najcennejším výrobcom automobilov, keď prekonala skupinu Volkswagen. Aktuálne však jej hodnota je viac ako dvojnásobkom nemeckého konkurenta, ktorý v stredu uviedol, že splní termín na koniec leta, kedy začne dodávať svoj hlavný elektromobil s označením ID.3.

Nedávnu rally akcií spoločnosti Tesla podporili informácie okolo novo-kótovanej spoločnosti Nikola, ktorá je výrobcom batérií s elektrickými a vodíkovými palivovými článkami.

Toyota medzitým na tento rok predpovedá 80% pokles zisku a očakáva, že to môže trvať až do prvej polovice budúceho roka, kým sa trh s automobilmi zotaví na úroveň pred pandémiou. Akcie automobilky Toyota v roku 2020 sa nachádzajú v state 10% a od svojej rekordnej hodnoty v roku 2015 sa obchodujú v poklese 17%.

Trhové ocenenie spoločnosti Toyota zahŕňa 14,3% akcií, ktoré samotná Toyota vlastní ako neverejné akcie, v hodnote približne 30 miliárd dolárov. Tesla podľa údajov, ktoré analyzovala agentúra Bloomberg nevlastní žiadne podobné akcie.

Po získaní na sile v oblasti benzínových elektrických vozidiel s hybridným pohonom ako Prius, mala Toyota neskoro prejsť na vozidlá s elektrickým pohonom, avšak najprv stavila na vodíkové palivové články. Spoločnosť v súčasnosti realizuje sériu významných investícií do vozidiel poháňaných elektrinou, samo-riadiacich automobilov a do futuristických miest.

V priebehu minulého roku generálny riaditeľ a vnuk zakladateľa automobilky – Akio Toyoda uviedol: „Mojím skutočným poslaním je úplne pretransformovať spoločnosť Toyota na mobilnú spoločnosť.“

Akcie spoločnosti Tesla sú 10x ohodnotené investičným ratingom s označením “kúpiť“, zatiaľ čo 12 analytikov odporúča “držanie“ a 15 investičných analytikov klientom odporúča “predaj“, zatiaľ čo Toyota má 13 odporúčaní na “nákup“, 8 “držať“ a 1 “predať“.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Bloomberg

Facebook komentár