Tesla, Elon Musk a Bitcoin.

Tesla, Elon Musk a Bitcoin.

Automobilka produkujúca elektromobily značky Tesla, ktorú prevádzkuje najbohatší človek na svete – Elon Musk v dnešnom dni prezradila, že kúpila 1,5 miliardy dolárov (1,1 miliardy libier) v bitcoinoch a uviedla, že čoskoro môže začať príjmať platby v populárnej, ale kontroverznej kryptomene.

Správy o investíciách spoločnosti Tesla do bitcoinov spôsobili, že virtuálna mena prudko vzrástla o 14% na rekordných 43 500 dolárov, potom ako v minulom roku dosiahla výnos na hodnote 300%, pretože investície do kryptomien sa presunuli do hlavného prúdu, ako aj pretože celosvetové úrokové sadzby zostávajú na rekordne nízkych úrovniach.

Spoločnosť Tesla v pondelok zverejnila informácie o držbe bitcoinov u Americkej komisie pre cenné papiere (SEC). Spoločnosť uviedla, že „sme upravili našu investičnú politiku, aby nám poskytla väčšiu flexibilitu pri ďalšej diverzifikácii a maximalizácii výnosov“, zároveň aby mohla investovať hotovostnú rezervu do „alternatívnych rezervných aktív, vrátane digitálnych mien“.

Súvisice: Bitcoin rastie keď Elon Musk pridal #bitcoin do svojho bio

Uviedla, že keďže rozhodnutie bolo schválené jej výborom pre audit, „v rámci tejto politiky investovali celkovú čiastku o objeme 1,5 miliardy dolárov do bitcoinu a môže z času na čas alebo z dlhodobého hľadiska získať a držať ďalšie objemy hotovosti v sektore digitálnych aktív“.

Graf: Cena virtuálnej meny Bitcoin opäť na rekorde
Tesla-kupuje-bitcoiny-za-$15-mld-cim-zatlacil-cenu-na-nove-maximum-graf

Spoločnosť dodala: „Okrem toho očakávame, že v blízkej budúcnosti začneme prijímať bitcoiny ako formu platby za naše výrobky, a to v súlade s platnými zákonmi a spočiatku v obmedzenej miere, ktoré si po prijatí budeme môcť ponechať, alebo nie.“

1,5 miliardy dolárov držaných v bitcoinoch predstavuje podľa podania SEC zhruba 8% podiel zo všetkých 19,4 miliárd dolárov, ktoré spoločnosť Tesla drží v hotovosti a likvidných aktívach.

Musk pomohol zvýšiť popularitu kryptomien, vrátane bitcoinov a dogecoinov, pravidelným tweetovaním, čím poukázal, že je „ich zástancom“. Taktiež zažartoval, že bitcoin je jeho „slovom poukazujúcim na bezpečnosť“.

Začiatkom tohto mesiaca cena bitcoinu prudko vzrástla po tom, čo Musk v rozhovore pre spoločnosť Clubhouse, ktorá je novou aplikáciu pre sociálne médiá určenú pre bohatých ľudí, vyhlásil, že je zástancom kryptomien. Uviedol: “Myslím si, že v tomto okamihu bitcoin predstavuje pozitívnu oblasť,” … “A preto bitcoin podporujem.” … „Ako som už povedal, prišiel som na večierok neskoro, ale som zástancom bitcoinu. A myslím si, že bitcoin je na pokraji širokého akceptovania ľuďmi z bežného sveta financií.“

Predtým zmenil svoj bio popis v rámci sociálnej siete Twitter na „#bitcoin“.

Cena dogecoinu tiež stúpla po tom, čo o tom Musk zverejnil tweet. Cena virtuálnej meny dogecoin 4. februára dosiahla výnos na hodnote 50%, krátko po tom, čo uviedol: „Dogecoin je kryptomena ľudí.“ Dogecoin, ktorý ako svoje logo používa mém psa “shiba inu“, bola spestenou v roku 2013 ako žart po tom, čo vytvorenie bitcoinu vyvolalo vlnu imitátorských kryptomien.

Dan Ives, ktorý je analytikom spoločnosti Wedbush Securities, uviedol, že využitie kryptomeny spoločnosťou Tesla bolo „potenciálnym krokom v zmene využitia bitcoinov z hľadiska transakcií“.

Poznamenal: „Investori a ďalší významní predstavitelia jednotlivých sektorov to budú pozorne sledovať, aby zistili, či aj iné korporácie budú túto kryptomenovú cestu nasledovať, pod vedením spoločnosti Tesla, alebo či na druhej strane zostane len niekoľko mien, ktoré zrealizujú podobný strategický skok, najmä okolo virtuálnej meny bitcoin.“

Súvisiace: Tweety Elona Muska a ich vplyv na trhy

Musk sa v minulosti dostal do problémov aj pre svoj vplyv na trhy na akciové spoločnosti. Najdôležitejšie je, že SEC obvinila Muska z podvodu v roku 2018 za jeho tweety o prevzatí spoločnosti Tesla do súkromného vlastníctva, pri cene 420 dolárov za akciu.

Musk nakoniec túto záležitosť s Komisiou pre cenné papiere (SEC) urovnal a bol nútený vzdať sa svojej úlohy predsedu predstavenstva spoločnosti a zaplatiť pokutu 20 miliónov dolárov navyše, k ďalšej pokute v hodnote 20 miliónov dolárov za samotnú spoločnosť.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC, TheVerge

Facebook komentár