Tesla Model Y.

Tesla Model Y.

Elon Musk vo štvrtok večer v Hawthorne, v štáte Kalifornia predstavil SUV strednej veľkosti od spoločnosti Tesla – Model Y.

Najdostupnejší Model Y bude mať základnú cenu na hodnote 39 000 dolárov a s plným nabitím bude mať dojazd 330 kilometrov, avšak zákazníci budú musieť počkať až do roku 2021, keď by chceli vlastniť jedno toto 5-miestne SUV. Tesla na začiatkoch bude predávať drahšiu verzie Modelu Y – ceny začínajú od 47 000 dolárov po 60 000 dolárov a ponúkne aj vyšší výkon batérií. Podľa vyjadrenia spoločnosti začnú s dodaním po roku 2020. Existujú však ďalšie poplatky pre softvér samoriadenia od spoločnosti Tesla, tretí rad sedadiel ako aj iných farieb ako je čierna. Štandardne je k dispozícii aj panoramatická sklenená strecha.

Nadšený Musk na javisku povedal, že Tesla predá viac Modelov Y ako u Modelov 3 a Modelov X dohromady. Výroba SUV by mala začať v priebehu budúceho roka.

Mnohé otázky však s ohľadom na Model Y zostávajú nezodpovedané, vrátane toho, kde sa bude vyrábať a ako rýchlo Tesla dokáže produkovať tento automobil na uspokojenie dopytu. Tesla už skôr uviedla, že pravdepodobne bude vyrábať svoj Model Y vo svojej “Gigatovárne” v Nevade.

Trvalo takmer tri roky po tom, čo Tesla odhalila Model 3 predtým, ako ho začala predávať za svoju sľubovanú cenu – 35 000 dolárov. Tesla dokonca opäť vyzvala k rýchlejšiemu obratu pre Model Y. Automobilka sa predtým snažila dosiahnuť termíny a má za sebou náročné obdobie s ohľadom na produkciu Modelu 3.

Musk poznamenal: “Po roku 2018 som sa cítil ako keby som zostarol o päť rokov,” … “Úprimne, bolo to naozaj intenzívne.”

Musk vo svojej 34-minútovej prezentácií, novému SUV venoval iba 5 minút. Zvyšok času strávil pripomínaním vzostupu automobilky Tesla a nedávnej histórie. Musk taktiež zažartoval o vytváraní dobíjacích staníc v Kazachstane a poznamenal, že očakáva, že Tesla za 10 rokov bude premávať okolo planéty Mars.

Musk ukázal, že batožinový priestor Modelu Y je o objeme takmer 1900 litrov, čo je porovnateľné s automobilom Jeep Grand Cherokee. Povedal, že Model Y bude mať funkčnosť SUV, ale bude s výkonom športového automobilu. Po vystúpení Muska, niektorí účastníci dostali možnosť testovacej jazdy v Modeli Y.

Súvisiace:
Elektrické automobily by Európe pomohli ušetriť 11 miliárd barelov ropy
K automobilke Tesla sa pridáva aj miliardár Larry Ellison a…

Tesla odhaľuje Model Y, keď prechádza náročným obdobím. SEC obvinila Muska, ako na sociálnej sieti Twitter zverejnili “nepresné” informácie o spoločnosti. Kľúčoví manažéri spoločnosť opustili. Spotrebitelia prestali odporúčať Model 3. Stále viac vládnych agentúr prešetruje nedávnu smrť majiteľa Modelu 3 na Floride. Okolnosti havárie majú podobné črty ako keď šofér Joshua Brown, zomrel pri používaní autopilota. Automobilka Tesla bola tiež kritizovanou za to, že používa termín “plne samoriadiaci.”

Musk sa však vrámci vyjadrení optimisticky vyjadroval o autonómnom riadiacom softvéri spoločnosti Tesla, ktorý bude k dispozícii vrámci Modelu Y.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: MSN, Yahoo

Facebook komentár