Jedná sa naozaj čas krízy pre automobilku Tesla Motors.

Táto automobilka zo Silicon Valley stráca viac ako 4000 amerických dolárov na každej predaný elektrický sedan Model S, pomocou výpočtu ich prevádzkových strát a to v poslednom štvrťroku na trhu luxusných vozidiel prišla o 359 miliónov dolárov v hotovosti. Firma v stredu znížila svoje výrobné ciele pre tento rok a aj ďalšie roky. Generálny riaditeľ Elon Musk povedal, že s ohľadom na možnosti, ako získať viac kapitálu, nevylúčil ani odpredaj ďalšieho tovaru.

Musk od svojho nástupu do spoločnosti Tesla – od verejnej ponuky akcií v roku 2010 investorom poskytol naozaj vzrušujúcu jazdu. V súčasnosti si určil termín, kde sľubuje, že v prvom štvrťroku 2016 bude spoločnosť Tesla zarábať dostatočný objem peňazí na dostatočné financovanie prechodu nákladnejšej výroby, smerom k nízkonákladovej masovej produkcií automobilov pomocou viacerých modelov a rozšírenia jej divízie batériových systémov.

Súvisiace: Elon Musk už jazdí s autopilotom vo vozidlách značky Tesla

Akcie spoločnosti Tesla vo štvrtok klesli o takmer 9% a v piatok o ďalšie 2%, keď investori a analytici nakoniec zvažovali riziká ambicióznych plánov Elona Muska, ohľadom rozšírenia ponuky Tesla v oblasti automobilov a skladovania energií. Tesla v hotovosti k 30. júnu držala 1,15 miliardy dolárov, čo je pokles z 2,67 miliárd dolárov o rok skôr. 

Automobilka musela využiť hotovosť na montážne linky v závodoch, vrátane kovových lisovacích nástrojov a foriem, rovnako ako aj na testovanie, keďže musí spĺňať bezpečnostné a emisné normy. Vývoj nového automobilu by mohlo stáť firmu okolo 1 miliardy dolárov.

Zavedené automobilky, ako sú General Motors a Ford Motor si dali dohromady oveľa väčšie obnosy hotovosti, keďže ich k tomu prinútila recesia z rokov 2008-2009. GM vykonala reštrukturalizáciu vládou financované bankrotu pred šiestimi rokmi, čím jej hotovostné rezervy časom dosiahli objem 20 miliárd dolárov a v peňažných ekvivalentoch k 30. júnu držala viac ako 28 miliárd dolárov.

Ak chcete mať istotu, GM predá viac ako 9 miliónov vozidiel ročne, zatiaľ čo Tesla v tomto roku plánuje vyrobiť 50 000 až 55 000 vozidiel. Tesla, ktorej väčšina vozidiel sú postavené priamo na zákazku a v druhom štvrťroku dodala 11 532 vozidiel poznamenala, že dosiahla prevádzkovú stratu vo výške okolo 47 miliónov dolárov, čo je strata na jeden automobil vo výške 4000 dolárov.

Užší priestor pre chyby spoločnosti Tesla je len ďalším spôsobom, ktorým sa líši od svojich storočných súperov.

Spoločnosť uviedla, že v tomto roku plánuje kapitálové výdavky o objeme 1,5 miliardy dolárov a to predovšetkým k produkcií svojho Modelu X. V prvej polovici roka spoločnosť Tesla ohlásila objem kapitálových výdavkov na úrovni 831 miliónov dolárov, čo naznačuje, že minie približne ďalších 700 miliónov dolárov.

Počas výsledkov za druhý štvrťrok, spoločnosť Tesla poznamenala, že prevádzkové náklady a výdavky na výskum s vývojom rástli, zatiaľ čo priemerné predajné ceny za Model S, ktorý začína na úrovni 70 000 dolárov, pred federálnou a štátnou daňovou úľavou pre elektrické vozidlá klesli o 1%, keďže mix predajov sa presunul na menej drahé modely a silný dolár zasiahol príjmy vytvárané v zámorí. Model S je dodávaný v niekoľkých rôznych verziách, v závislosti na možnostiach zhruba do ceny okolo 106 000 amerických dolárov alebo aj viac.

Súvisiace:

Video poukazuje na rozsiahlosť obrovskej továrne spoločnosti Tesla
“Tesla skútre” by mohli revolučným spôsobom zmeniť mestá
Nový startup Faraday Future chce konkurovať firme Tesla už do roku 2017

Tesla však naznačila, že kapitálové výdavky v budúcom roku klesnú, pretože spoločnosť nebude míňať financie na vytváranie nového vozidla. V roku 2017 Tesla plánuje spustiť svoj Model 3, ktorého cena by mala začínať na úrovni zhruba 35 000 dolárov a vytlačí celkové tržby smerom k cieľu na 500 000 vozidiel ročne do roku 2020.

Brian Johnson, ktorý je analytikom banky Barclays nesúhlasil s odhadmi spoločnosti a povedal, že očakáva navyšovanie kapitálových výdavkov automobilky Teslova ako pre rok 2016, tak aj 2017, ako spoločnosť bude musieť budovať svoju továreň na batérie a financovať rozvoj Modelu 3.

Akcie automobilky Tesla sú stále zhruba v 70% zisku, ako tomu bolo pred dvoma rokmi a v 8% pluse pred jeho úrovňou zo dňa 1. januára. Trhová kapitalizácia spoločnosti Tesla o hodnote 31 miliárd dolárov je väčšia ako Fiat Chrysler Automobiles a omnoho väčšou ako výrobcovia pic-upov Ram a Jeep Grand Cherokees.

Zdroj: Bloomberg, Reuters

Facebook komentár