Toyota_pouziva_HoloLens_spolocnosti_Microsoft_pre_rychlejsiu_produkciu_automobilov

Po takmer štyroch rokoch, kedy skupina Microsoft predstavila headset rozšírenej reality spoločnosti HoloLens, spotrebitelia na ňu naozaj zabudli. Aktuálne však získava popularitu spomedzi nepravdepodobného publika: výrobcami automobilov.

Toyota je súčasťou rastúceho počtu výrobcov automobilov, ktorí dúfajú že headsety rozšírenej reality by dokázali vylepšiť všetko od navrhovania automobilov až po ich výrobu a opravu. Tieto zariadenia umožňujú používateľom zlúčiť 3-D obrazy so skutočným svetom.

Napríklad výrobcovia nákladných automobilov Ford a Paccar patria medzi tých, ktorí používajú model HoloLens na pomoc pri navrhovaní automobilov a automobilka Daimler nedávno poznamenala, že kúpil viac ako 100 headsetov spoločnosti HoloLens, pomocou ktorých budú trénovať svoju mechaniku s 3-D modelmi vozidiel a dielmi, ako sú brzdové systémy.

Trh s rozšírenou realitou je však stále malý: Eric Abbruzzese, ktorý je analytik spoločnosti z oblasti rozšírenej a virtuálnej reality – ABI Research, očakáva, že v tomto roku bude dodaných viac ako 2 milióny headsetov a inteligentných okuliarov. Väčšina tohto trhu pozostáva z podnikov, ktoré túto technológiu stále testujú. Abbruzzese predpovedá, že do roku 2023 tento objem dosiahne úroveň 29 miliónov.

Najnovším príkladom výrobcov automobilov, ktorí využívajú túto technológiu, je spoločnosť Toyota. V jej centrále, nachádzajúcej sa v japonskej prefektúre Aichi pracujú zamestnanci ako Koichi Kayano s HoloLensom pri rôznych úlohách. Projektový manažér – Kayano, ktorý hľadá spôsoby, ako používať 3D modely v celej spoločnosti, používa headsety na urýchlenie procesu merania hrúbky náterových látok a náterov na ochranu pred koróziou, aby sa zabezpečila konzistentná farba a zabránilo sa korózii.

Súvisiace: Microsoft a Apple súperia o titul najhodnotnejšej spoločnosti sveta

Zvyčajne tento proces dvom ľuďom trvá celý deň, ale pomocou zariadenia spoločnosti HoloLens sa táto doba práce znižuje na štyri hodiny – a vyžaduje to len jednu osobu. Pracovníci tradične starostlivo umiestňujú špeciálne papierové vzory, ktoré majú okolo 500 otvorov, po celom exteriéri vozidla. Zamestnanec potom skenuje viditeľnú farbu pomocou meracieho prístroja.

V súčasnosti Kayano a jeho tím vyvinuli aplikáciu, ktorá im umožňuje preskočiť papierový vzor a používať HoloLens na projektovanie digitálneho poľa pre reálne vozidlo, čo odhaľuje, na ktoré oblasti si je potrebné dať pozor.

Kayano, prostredníctvom tlmočníka počas telefonického rozhovoru poznamenal: “Jedná sa o veľké zrýchlenie práce, keďže cez zariadenie HoloLens je vidieť priestorové oblasti po celom vozidle,” … “Čas prípravy je okamžitý.”

Spoločnosť Toyota tiež používa headset na vizualizáciu pre nové stroje výrobnej haly vo vhodnej mierke a v 3-D a určuje.

HoloLens však stále čelí problémom s prijatím. Ak chce firma začať používať zariadenia spoločnosti HoloLens, predstavuje to nákladnú investíciu – stojí 3000 dolárov alebo 5 000 dolárov za headset, v závislosti od toho, či chcete verzie pre vývojárov alebo len ohľadom závodu. Hardvér tiež neprešiel aktualizáciou, odkedy bol spusteným pred 2 a pol rokom, a jeho 600 gramov predstavuje naozaj ťažkú váhu, obzvlášť keď ho zamestnanci nosia niekoľko hodín. Medzitým batéria umožňuje len 2 až 3 hodiny nepretržitého používania.

Abbruzzese ďalej uviedol: “HoloLens je tak ďaleko od od trhu iných samostatne nositeľných zariadení rozšírenej reality. Súťaží s nedávno vydanými headsetmi Magic Leap One a ako aj okuliarmi rozšírenej reality od spoločností ako ODG, Vuzix a Epson. Napriek tomu sa HoloLens stal “zlatým štandardom” špičkových produktov rozšírenej reality vďaka funkciám, ako je zobrazenie užívateľských 3-D obrázkov, ktoré je možné vidno na jednom mieste v reálnom svete a umožňujú vzdialenému človeku vidieť, čo je v zornom poli používala v rámci reálneho sveta.

Spoločnosti však veľmi pomaly realizujú nákup a využitie technológií z oblasti rozšírenej reality z dôvodu obáv o náklady, rovnako ako aj nákladov spojeným so vzdelávaním pracovníkov.

Ale Abbruzzese povedal, že využitie zariadenia spoločnosti HoloLens – automobilkou Toyota na meranie hrúbky náteru je jasným príkladom možných úspor.

Ďalej poznamenal: “Toyota následne môže vykonať veľmi vhodné rozhodnutie o tom, ako bude vedieť možnosti dosiahnutia a určenia návratnosti investícií.”

Toyota odmietla informovať, koľko headsetov spoločnosť doteraz kúpila. Spoločnosť Microsoft však potvrdila, že ich automobilové spoločnosti nakupujú – buď od samotnej spoločnosti Microsoft alebo od dodávateľov.

Napriek tomu, že projekt Toyota HoloLens je doteraz len skúškou, spoločnosť uviedla, že pomáha aj pri vývoji vozidla, ktorý príde na trh v blízkej budúcnosti.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Yahoo, BBC

Facebook komentár