Trh_Bitcoinu_a_inych_kryptomien_2017

Bitcoin je pôvodná kryptomena a jej raketový vzostup poskytol oporu v záujme investorov, médií a ľudí z oblasti IT.

V skutočnosti, inovácie okolo systému blockchain menia celý trh a zároveň spôsobujú zmenu voči centrálnym bankám a vo finančnom sektore. V čase publikácie sa cena meny Bitcoin pohybovala v blízkosti 2 200 amerických dolárov, čo predstavuje masívny nárast z podobného obdobia minulého roka.

Súvisiace: $ 100 investícia v mene Bitcoin má za 7 rokov hodnotu $ 72,9 miliónov!

Ale skutočný dopad na kryptomenu Bitcoin je v skutočnosti oveľa ďalekosiahlejší, keďže vlastne pomohol zviditeľniť rodiaci sa nové trhy s viac ako 800 ďalšími kryptomenami a aktívami, ktoré sú k dispozícii cez on-line obchodovanie. A zatiaľ čo samotný trh meny Bitcoin je na úrovni takmer 40 miliárd dolárov, zvyšok týchto virtuálnych mien sa reálne nachádza na vyššej úrovni.

Svet kryptomien

Prvýkrát odkedy bola založená mena Bitcoin, aktuálne tvorí menšinu celého trhu kryptomien na úrovni okolo 47,9% všetkých mincí a aktív.

Trh_Bitcoinu_a_inych_kryptomien_2017_graf

Takže aké sú ďalšie kryptomeny, ktoré tvoria zvyšok tohto vesmíru a kde sa vzali?

Litecoin

Litecoin je jednou z prvých alternatívnych kryptomien (altcoins) a je takmer totožná s menou Bitcoin potom, čo bola neskôr (2013) pozmenenou. Litecoin si kladie za cieľ spracovať bloky 4x rýchlejšie než Bitcoin, aby urýchlili čas pre potvrdenie transakcie, aj keď rovnako vytvára niekoľko ďalších výziev. V čase písania tohto článku bola trhová kapitalizácia meny Litecoin v hodnote 1,3 miliardy dolárov.

Ethereum

Ethereum, ktorá bola predstavenou v roku 2015, je podľa trhovej kapitalizácie najväčšou virtuálnou menou po Bitcoine. Avšak je celkom odlišnou. Kým Bitcoin je navrhnutý tak, aby najprv prešla cez platobný protokol, ethereum vývojárom umožňuje vytvárať a nasadzovať decentralizované aplikácie a zároveň umožňuje realizáciu tzv. inteligentných zmlúv. Tokeny využité pre napájanie siete sa nazývajú Ether, ale môžu byť taktiež obchodované online. V čase písania trhová kapitalizácia meny ethereum dosahovala 15,4 miliárd dolárov.

Taktiež zaujímavé: Sieť meny ethereum bola v skutočnosti v roku 2016 rozdelenou do dvoch častí. Jednalo sa o zložitú situáciu. V súčasnej dobe existuje samostatná mena Ethereum, ktorá vychádza z pôvodnej meny „Ethereum“ a ďalšia – “Ethereum Classic” s vlastnou trhovou kapitalizáciou na úrovni 1,4 miliardy dolárov.

Súvisiace: Investor: “Bitcoin je viac než len investícia – mohla by pomôcť svetu”

Ripple

Ripple (XRP) je menou tzv. Ripple protokolu – širšieho otvoreného systému zúčtovania po celom svete. Je už používaný bankami, ako je Santander, Bank of America Merrill Lynch, UBS a RBC. Rieši iný problém, ako Bitcoin, keďže umožňuje zúčtovanie platieb medzi rôznymi menami a dokonca aj rôznymi platobnými systémami. Aktuálne majú „ripple mince“ trhovú kapitalizáciu na úrovni 10,9 miliárd dolárov.

Trh_Bitcoinu_a_inych_kryptomien_2017_graf_virtualne_meny_1

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Yahoo, NYTimes

Facebook komentár