Trh_virtualnych_mien_tvori_az_800_mien_2017

Vo svete digitálnych mien, Bitcoin bola prvou ktorá vydláždila cestu pre ostatné. Pôvodná kryptomena aj naďalej tomuto trhu dominuje, s maximálnou cenou na úrovni 3000 dolárov, ktorá bola dosiahnutá len pred pár týždňami.

A napriek tomu, už virtuálna mena Bitcoin nie je tak dominantnou voči celému zvyšku trhu, ako kedysi: kým v minulosti mena Bitcoin dosahovala na celkovom priemysle podiel v trhovej kapitalizácií okolo 80-90%, aktuálne tvorí menej ako polovicu celkovej trhovej kapitalizácie. Ostatné meny tak Bitcoin doháňajú, ako aj systém Ethereum a jej menu Eter a existujú očakávania, že práve táto mena s najväčšou pravdepodobnosťou predbehne Bitcoin, z hľadiska trhovej kapitalizácie.

Súvisiace: Trh Bitcoinu a iných kryptomien

A napriek tomu, bez ohľadu na to, či Bitcoin zostane na vrchole, alebo nie, Bitcoin má jednoznačný vplyv na celé odvetvie a jej celosvetový dosah. Avšak aj ostatné meny nemožno preceňovať. Svet kryptomien neustále rastie: Kde sa to skončí?

800 Kryptomien (virtuálnych mien)

Úspech meny Bitcoin mal v uplynulom desaťročí za následok vytvorenie viac ako 800 ďalších kryptomien. Teraz je trh virtuálnej meny Bitcoin na úrovni okolo 40 miliárd dolárov, ale celková hodnota zvyšku týchto mien je väčšia, ale musia byť spojené dohromady. Medzi ďalšie najväčšie meny patrí Ethereum, ktorá tvorí trh o rozsahu 25,7 miliardy dolárov a Ripple z hodnotou okolo 10,5 miliardy dolárov. Medzi ostatné meny patria Litecoin, Dash, NEM a mnoho ďalších. Celková hodnota tohto odvetvia sa aktuálne pohybuje tesne pod 100 miliárd dolárov, čo je zhruba ekvivalent kombinovanej hodnoty 3 najväčších korporácií v Spojených štátoch – Weyerhaeuser, Ford a Hewlett-Packard.

Bitcoin mení úlohy

Jedným z dôvodov, prečo analytici očakávajú že svet kryptomien by mal pokračovať v budúcom raste je presun úloh z meny Bitcoin. Prvýkrát od svojho vzniku (pred viac ako desiatimi rokmi), Bitcoin aktuálne tvorí menšinu celého trhu kryptomien. Po mnoho rokov táto pôvodná kryptomena tomuto trhu úplne dominovala, ale v posledných šiestich mesiacoch, podiel meny Bitcoin poklesol na 41,6% celkového trhu.

Súvisiace:
Dôvody prečo Rusko otvára dvere kryptomenám
Grafika: Veľkosť svetových trhov, kryptomien a Bitcoinu

Litecoin, ktorý si kladie za cieľ spracovať bloky štvornásobnou rýchlosťou ako Bitcoin, existuje už od roku 2011. Ethereum, ktorý bola spustenou až v roku 2015, vystúpil z radu digitálnych mien rýchlosťou blesku. A mena Ripple dosiahla pôsobivé zisky vďaka svojmu jedinečnému softvéru, ktorá už bol prijatý niektorými najväčšími bankami svete, za účelom zvýšenia celosvetovej likvidity.

V tomto momente sa zdá pravdepodobné, že svet kryptomien sa bude aj naďalej rozširovať, s viacerými menami, väčším počtom zákazníkov, baníkov a novými technológiami. Samozrejme, že existujú aj takí, ktorí sa domnievajú, že rýchly rast je výsledkom bubliny, ale len čas ukáže, či svet digitálnych mien sa zrúti.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: MarketWatch, BBC

Facebook komentár