Jakub Smoliya

Jakub Smoliya

Ukrajinský parlament zahlasoval o prepustení guvernéra centrálnej banky Jakuba Smoliya – v piatok dva dni po tom, ako Smoliy podal svoju rezignáciu, pričom sa sťažoval na politický tlak proti nemu.

Smoliyho rezignácia zasiahla trhy a vyvolala otázky ohľadom záväzkov Ukrajiny k reformám.

Tento jeho krok predstavuje protest proti trvalému tlaku zo strany vlády a politikov na prijímanie politických rozhodnutí, ktoré sa nezakladajú na stave ekonomiky.

Smoliy v rozhovore pred hlasovaním Parlamentu o schválení rezignácie povedal, že Národná banka Ukrajiny (NBÚ) bola pod tlakom, aby vykonala zníženie úrokových sadzieb, s cieľom zvýšenia inflácie a poklesu hrivny.

Sťažoval sa tiež na podvodné kampane proti nemu a ostatným zamestnancom centrálnej banky, ako aj platené zhromaždenia mimo banky a tlak na súdy, kde sa centrálna banka zúčastňovala právnych sporov.

Bolo to prvýkrát, čo Smoliy hovoril na verejnosti od jeho prekvapivej rezignácií v stredu večer, čo zasiahlo trh a vzbudilo obavy ukrajinských podporovateľov zo Západu o záväzok vlády k reformám.

Smoliy zákonodarcom: “Moja rezignácia predstavuje protest, signál, tzv. červenú čiaru.”

Kancelária prezidenta Volodymyra Zelenskyja poprela, že by bol Smoliy vystavený nátlaku a snažil sa upokojiť investorov, že centrálna banka zostane nezávislá aj po dosadení nástupcu Smoliya, ktorý ešte nebol vymenovaný.

Pre agentúru Interfax, ukrajinská zákonodarkyňa Iryna Vereshchuk, uviedla: “Zástupcovia Zelenskyja rokujú o niekoľkých potenciálnych kandidátoch a ich cieľom bude potvrdiť menovanie v parlamente medzi 14. a 17. júlom.“

Ku kandidátom patrí Danylo Hetmantsev, vedúci parlamentného finančného výboru a člen Zelenskyjovej strany.

Dodala, že patria sem aj vedúci dozornej rady centrálnej banky Bohdan Danylyshyn; Kyrylo Ševčenko, vedúci predstaviteľ štátnej Ukrgasbank, a Volodymyr Lavrenchuk, bývalý vedúci predstaviteľ Raiffeisen Bank Aval.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Reuters

Facebook komentár