Dňa 15. mája 1997, akcie on-line kníhkupectva Amazon boli ponúknuté verejnosti.

Akcie spoločnosti od tej doby zaznamenali zložený ročný zisk na ohromujúcej úrovni 36%.

Akcie spoločnosti Amazon v piatok uzavreli na hodnote 961,35 dolárov, na základe čoho trhová kapitalizácia spoločnosti dosahuje úroveň 466,2 miliárd dolárov. Po upravení cez niekoľko rozdelení sa jedná o 490-násobne viac, odkedy jej akcie boli ponúknuté za 1,96 dolára.

Na spoločnosti Amazon najviac zarobili rozsiahle majetky jej disciplinovaní akcionári a jej zakladateľ Jeff Bezos, ktorý sa v marci stal druhým najbohatším jednotlivcom sveta, keďže predbehol generálneho riaditeľa investičného gigantu Berkshire Hathaway – Warrena Buffetta a maloobchodného magnáta Amancia Ortegu.

Súvisiace: Akcie spoločnosti Apple vyplácajú najväčšiu dividendu na svete

Keď finančný denník The Wall Street Journal prvýkrát ohlásil kedy spoločnosť Amazon podala návrh na jeho počiatočnú verejnú ponuku, spoločnosť mala len tri roky a nemala ani jasnú cestu k ziskovosti. Čelila rastúcemu zoznamu konkurentov, ktoré zahŕňali mená ako Simon & Schuster a Barnes & Noble, z ktorých každý predávali knihy cez svet onlinu.

Amazon však v súčasnosti navyšuje svoj zisk už ôsmim rovným štvrťrokom za sebou, z veľkej časti jej sily v oblasti cloud computingu – Amazon Web Services. Jeho viac populárny segment maloobchodného predaja nie je tak výnosným, ale je často citovaný ako existenčná hrozba nielen pre iné kníhkupectvá, ale aj akejkoľvek iné spoločnosti s fyzickými predajňami.

Spoločnosť Wal-Mart, ktorý je najväčší maloobchodným predajcom má hodnotu na úrovni 228,25 miliárd dolárov, čo je menej ako polovicu toho hodnoty spoločnosti Amazon.

Vynos_akcii_spolocnosti_Amazon_od_emisie_49000_percent

Dokonca ak by ste počas emisie akcií spoločností Amazon emitovali 1 tisíc dolárov, na základe pondelkovej zatváracej ceny spoločnosti Amazon by ste mali majetok p rozsahu viac ako 491 000 dolárov.

Vynos_akcii_spolocnosti_Amazon_od_emisie_49000_percent_graf

Tento druh výnosu unikol aj investorom ako je ostrieľaný Warren Buffett, ktorý nedávno povedal, že “bol príliš hlúpy, aby si uvedomil, čo sa bude diať so spoločnosťou Amazon.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Yahoo, Bloomberg

Facebook komentár