Warren Buffett.

Warren Buffett.

Warren Buffett sa pripravuje investovať do najväčšej indickej spoločnosti pre oblasť mobilných platieb.

Spoločnosť Berkshire Hathaway, ktorá je investorom známa by mala podľa zdroja oboznámeného so situáciou získať podiel v spoločnosti Paytm.

Zdroj uviedol, že obe spoločnosti už niekoľko mesiacov diskutujú o investícii vo výške približne 25 miliárd rupií (360 miliónov dolárov), ktoré by ocenili Paytm na približne 10 miliárd dolárov a dodal, že dohoda by mohla byť oznámená už v priebehu tohto týždňa.

Firma Paytm to odmietla komentovať, kým Berkshire Hathaway nevedela okamžite odpovedať na žiadosť o pripomienku, mimo bežných pracovných hodín.

Správy boli prvýkrát oznámené indickými novinami – Mint.

Buffettová prvá investícia do indickej spoločnosti sa udeje na rýchlo rastúcom trhu, kde niektorí špičkoví hráči zo Silicon Valley sa snažia presadiť svoju značku v očiach miestnych zákazníkov.

Spoločnosť Google v priebehu minulého roka v Indii spustila svoju mobilnú aplikáciu Tez a spoločnosť WhatsApp, ktorá je vo vlastníctve spoločnosti Facebook, testuje podobnú službu.

DD Mishra, ktorý je riaditeľ spoločnosti Gartner pre oblasť výskumu poznamenal: “Existuje tu veľa potenciálu,” … “Tento trh bude naozaj konkurenčný a je potreba väčších finančných prostriedkov, ktoré by spoločnosťiam z tejto oblasti umožnili dlhé prežitie.”

Paytm predstavuje najväčšiu online platobnú spoločnosť v Indii s viac ako 300 miliónmi používateľmi.

Indovia milujú podnikať v hotovosti a väčšina transakcií v krajine sa stále vykonáva v bankovkách a minciach indickej rupie.

Rozhodnutie premiéra Narendra Modiho z novembra 2016 ohľadom zákazu 86% hotovosti, malo v Indií za následok značnú podporu online peňaženiek, ako je Paytm, ktorý v priebehu jedného mesiaca zaregistroval okolo 10 miliónov nových používateľov.

Je lídrom na trhu v oblasti mobilných platieb s viac ako 300 miliónmi používateľov a začala tiež on-line maloobchodnú platformu Paytm Mall, kde svoje vedúce postavenie má Amazon a Flipkart, ktorú začiatkom tohto roka kúpil Walmart.

Kenny Liew, analytik z výskumnej firmy Fitch Solutions, poznamenal: “Rozsiahla mladá populácia v Indii s rastúcim disponibilným príjmom z nej vytvára obrovsky sľubný trh pre oblasť mobilných platieb a online nakupovania.”

Liew dodal: “Bude to znamenať ďalšie výdavky, čo povedie k zvýšenému objemu predajov v oblasti elektronického obchodu a platieb cez Paym.”

Buffett sa už predtým vyjadril o svojom záujme k Indii a v rozhovore s miestnym televíznym kanálom v priebehu minulého roka uviedol, že krajina má “neuveriteľný” potenciál ako trh.

Súvisiace:
Prečo by rekordná hotovosť Warrena Buffetta mala znepokojovať investorov
Berkshire Hathaway drží podiel v spoločnosti Apple takmer $ 50 miliárd

Poznamenal: “Ak mi poviete, že v Indii je skvelá spoločnosť, ktorá by mohla byť k dispozícii na predaj, zajtra som tam.”

Investícia tohto Veštca z Omahy, ak je populárne známou, prinúti ľudí premýšľať nad potencionálnym usmernením finančných prostriedkov. Berkshire Hathaway sa pripojí k čínskemu technologickému gigantu Alibaba a japonskému konglomerátu SoftBank ako veľký investor v spoločnosti Paytm.

Vaidyanathan Krishnamurthy, ktorý je profesorom financií na Indian School of Business poznamenal: “Vzhľadom na to, že Buffett je základným investorom a väčšina jeho investícií trvá najmenej desať rokov, je to jednoznačný signál, že Paytm by mal predstavovať relevantnú investíciu v priebehu takého dlhého časového horizontu.”

“Skutočnosť, že investuje do indickej technologickej spoločnosti, je veľkým okamihom pre všetky začínajúce (startupy) technologické spoločnosti v Indií.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Bloomberg, Fortune

Facebook komentár