Berkshire_Hathaway_drzi_podiel_v_spolocnosti_Apple_takmer_50_miliard

Warren Buffett a Apple.

Warren Buffett miluje Apple.

A v súčasnosti, keď trhová kapitalizácia tohto technologického gigantu je v hodnote 1 bilióna dolárov, 5-percentný podiel spoločnosti Berkshire Hathaway je v hodnote takmer 50 miliárd dolárov. To je zďaleka najcennejší podiel investičného konglomerátu – Berkshire v jednej spoločnosti.

Berkshire získala svoju prvý podiel v spoločnosti Apple pred viac ako dvoma rokmi, čo bolo v období, kedy investori boli pred technologickým gigantom obozretní z dôvodu spomaleniu predaja iPhonov. Spoločnosť Berkshire v tom čase kúpila približne 10 miliónov akcií, ktorých hodnota dosiahli úroveň 1,1 miliardy dolárov.

Súvisiace: 7 investičných rád Warrena Buffetta

Berkshire pokračovala v postupnom navyšovaní akcií firmy Apple a spoločnosť opäť zvýšila svoj podiel v spoločnosti Apple aj v priebehu prvého štvrťroka 2018. Na konci marca vlastnila Berkshire viac ako 200 miliónov akcií Apple v hodnote približne 41 miliárd dolárov. Štvrťročná správa spoločnosti Berkshire na konci júna ukázala investíciu v tomto výrobcovi smartphonov o objeme 47,2 miliardy dolárov.

Tento tzv. “Veštec z Omahy” v priebehu tohto týždňa pomohol posunúť technologický gigant k prvej hodnote – 1 bilióna dolárov.

Celkové prevádzkové zisky spoločnosti Berkshire Hathaway v poslednom štvrťroku zaznamenali nárast o 67% na 6,9 miliardy dolárov z 4,1 miliardy dolárov pred rokom.

Najdôležitejšie poznatky zo súčasných zárobkov spoločnosti Berkshire zahŕňajú výrazný nárast v oblasti poisťovníctva. V sektore upisovania, sa prevádzkové zisky odrazili zo straty, ktorá bola o hodnote 22 miliónov dolárov, čo znamená nárast o 943 miliónov dolárov.

Spoločnosť Berkshire okrem rozsiahleho investičného portfólia prevádzkuje aj podniky v sektore poisťovníctva, verejno-propešných firiem, výroby a železničnej dopravy.

Berkshire taktiež zaznamenala čistý zisk, ktorý vzrástol z 4,3 miliardy dolárov na 12 miliárd dolárov, v porovnaní s rovnakým štvrťrokom minulého roka. Buffett však opakovane varoval, aby sa akcionári nezameriavala na čisté výnosy.

V dôsledku zmeny účtovných pravidiel, ktorá nadobudla účinnosť na začiatku tohto roka, spoločnosť Berkshire začala s factorizáciou nerealizovaných ziskov alebo strát na svoje vykázané čisté výnosy.

Buffett v liste akcionárom začiatkom tohto roka napísal, že zmena pravidiel by “vážne narušila” čisté zisky a varoval investorov, aby sa sústredili na “skutočne dôležité čísla, ktoré popisujú naše prevádzkové výsledky”.

Súvisiace: Apple za 3 mesiace zarobila viac ako Amazon počas svojej histórie

Cena akcií spoločnosti Berkshire za posledný mesiac získala viac ako 7%. V polovici júla firma vykonala vnútornú zmenu pravidiel, ktorá Buffettovi a viceprezidentovi spoločnosti Berkshire – Charliemu Mungerovi v podstate poskytla schopnosť spätne odkúpiť spoločnosti vždy, keď sa im to zdá za vhodné.

To vedie k rozsiahlym špekulácií okolo skupiny Berkshire ohľadom čoskorého pripojenia k spätnému odkupu akcií, ku ktorému sa americké spoločnosti v poslednom čase vo veľkej miere obracali.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: MarketWatch

Facebook komentár