Warren Buffett.

Warren Buffett.

Legendárny investor Warren Buffett sa v priebehu tohto roka pokúsil o kúpu podielu v spoločnosti Uber vo výške 3 miliardy dolárov, prostredníctvom svojej spoločnosti Berkshire Hathaway.

Dohoda sa však rozpadla kvôli nezhodám ohľadom veľkosti a podmienok potenciálnej investície. Agentúra Bloomberg citovala ľudí, ktorí boli oboznámení s diskusiami. Ani Uber, ani Berkshire Hathaway neodpovedali na žiadosť o zaslanie komentára.

Doprava bola obľúbeným odvetvím pre Buffetta a určite bola záujímavou obľasťou v rámci rozhodovacích procesov, ohľadom toho čo má Berkshire robiť s odhadovanou hromadou hotovosti vo výške 160 miliárd dolárov, ktorá je zrelá na získanie nových spoločností. V októbri spoločnosť kúpila 39% podiel v spoločnosti centier pre pilotov – Pilot Flying J. Je tiež vlastníkom významného podielu v čínskom výrobcovi elektrických automobilov – BYD.

Novinky o pokusoch investície prichádzajú, keď sa Uber snaží opätovne získať na sile. Dara Khosrowshahi, ktorý v novembri prevzal post vedúceho riaditeľa spoločnosti Uber po odchode zakladateľa Travisa Kalanicka, bol zverejnený na reklamných miestach po celej krajine, kde sa ospravedlňoval za minulé chyby spoločnosti.

Súvisiace:
Warren Buffett dal na charitu ďalších $ 3,2 miliardy
Buffett: Dlhodobí investori robia jednu “veľkú chybu”

Agentúra Bloomberg uviedla, že Khosrowshahi vstúpil do rozhovorov a požiadal, aby dohoda s Berkshire bola znížená na 2 miliardy dolárov.

Investícia Berkshire v spoločnosti Uber by vyzerala podobne ako transakcia Buffettovej spoločnosti vo výške 5 miliárd dolárov v banke Goldman Sachs. Uprostred finančnej krízy Buffett požičal banke paušálnu sumu, výmenou za preferované akcie, čo skončilo ziskom v hodnote 1,6 miliardy dolárov.

Táto dohoda bola sprostredkovaná Buffettovým najobľúbenejším bankárom Byronom Trottom, ktorý v súčasnosti vedie rodinnú kanceláriu v Chicagu známu svojimi iniciálkami BDT; zároveň tiež pomohol financovať investíciu do Flight J.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Bloomberg

Facebook komentár