Za_3_dni_bolo_z_trhu_Bitcoin_vymazanych_takmer_2_miliardy_2017

Necelé 2 miliardy amerických dolárov bolo z trhu virtuálne meny Bitcoin vymazaných za menej ako tri dni, keďže je vidno rozsiahle obavy o budúcnosť tejto technológie.

Cena meny Bitcoin sa podľa údajov burzového operátora CoinDesk obchodovala na úrovni okolo 1 142,60 dolárov, čím hodnota trhu dosiahla úroveň 18,53 miliárd dolárov. Jedná sa o rozsiahly pokles ceny, z maxima vo výške 1 255,32, ktorý bol dosiahnutým v utorok. V utorok tak trh meny Bitcoin mal hodnotu na úrovni 20,36 miliárd dolárov.

Medzitým, konkurenčná krypto-mena Ether sa z utorkových maxím, na úrovni 29,87 dolárov navýšila až o viac ako 84 percent a v piatok sa obchodovala na historických maximách, na úrovni okolo 55 dolárov (podľa Coinmarketcap.com). Celková hodnota trhu, alebo trhová kapitalizácia sa tak dostala z 2,68 miliárd dolárov na 4,95 miliárd dolárov. Stala sa tak ďalšou virtuálnou menou (kryptomenou), ktorá bola ocenenou na viac ako 1 miliardu dolárov.

Súvisiace: Čínske banky experimentujú so systémom podobným mene Bitcoin

Pohybov cien týchto virtuálnych mien má čo dočinenia, z obáv obchodníkov ohľadom budúcnosti meny Bitcoin a podporných technológií s označením blockchain (špeciálny druh distribuovanej decentralizovanej databázy).

Čo sa stalo?

Pre pochopenie problému, je kľúčové sa pozrieť na to, ako sú spracovávané transakcie meny Bitcoin. Transakcie podľa užívateľov sú zhromaždené do “blokov”, ktorú sa premieňajú na komplexné matematické riešenia. Takzvaný baníci, s použitím vysoko výkonných počítačov pracujú na ich vyriešení, aby sa zistilo, či je transakcia možná. Následne ostatní baníci taktiež skontrolujú, či sú tieto riešenia správne a transakcia je tak schválenou a baníci sú nakoniec odmenení v Bitcoinoch.

V tomto systéme meny Bitcoin je rozsiahly počet nevybavených transakcií, ktoré čakajú na realizáciu. Počet nevybavených transakcií je viac než štvornásobok objemu, ktorý bol šiestimi mesiacmi (podľa údajov Blockchain). To je pre systém príliš negatívne, keďže tento systém prisľúbil rýchle a lacnejšie transakcie, ako v tradičnom finančnom systéme.

Z tohto dôvodu sa objavila skupina s názvom Bitcoin Unlimited (softvérový klient pre Bitcoin siete). Táto skupina navrhuje zvýšiť veľkosť “blokov”, čo by umožnilo realizáciu väčšieho množstva transakcií, ktoré by ich spojili dohromady a spracovali. Hlavní hráči v priemysle meny Bitcoin, vrátane investora Rogera Vera tento plán podporujú. Ale niektorí developeri v komunite naznačujú, že zvýšenie veľkosti blokov by mohlo byť nebezpečné.

Skutočným problémom je, ak Bitcoin Unlimited získa významnú podporu, mohlo by to mať vplyv na základnú technológiu blockchain, ktorá menu Bitcoin podporuje. Bitcoin Unlimited dosahuje trhovým podielom, až 11 percent všetkých “uzlov.” Uzly sú chrbticou infraštruktúry meny Bitcoin a vykonávajú správu ťažby, rovnako ako aj sledovanie pohybu meny Bitcoin aby sa ubezpečil, že všetko funguje naozaj správne.

Nakoniec by mohlo nastať, že by museli byť v podstate dve rôzne meny – Bitcoin a a Unlimited.

Súvisiace: Mena Bitcoin prepadla potom, čo SEC odmieta očakávané ETF fondy

Prečo teda cena Bitcoin klesla?

Jedná sa o dôvod, prečo bol u meny Bitcoin zaznamenaný prudký pokles cien, zatiaľ čo iné kryptomeny, ako je Ether čelili skôr ich nárastu.

Aurélien Menant, ktorý je zakladateľom a CEO spoločnosti Gatecoin – regulovaného operátora tejto meny so sídlom v Hongkongu – v e-mailovom vyhlásení uviedol: “Obchodníci z meny Bitcoin chceli kompenzovať niektoré svoje expozície, aby nedošlo k rozvetvenia alebo ďalšej možnej blokácií. A mena Eter sa zdá byť najsľubnejšie alternatívou.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: MarketWatch, Reuters

Facebook komentár