Zisk_spolocnosti_Disney_prepadol_o_viac_ako_90%_z_dovodu_koronaviusu

Nový riaditeľ spoločnosti Disney vo svojej prvej správe o výnosoch poznamenal: „Sme presvedčení, že sme toto prerušenie schopní vydržať.“

Zisk spoločnosti Walt Disney Co. v druhom štvrťroku klesol o viac ako 90%, čo je príkladom drastických účinkov na spoločnosť, spôsobenú pandémiou COVID-19, ktorá stála mediálny gigant vo svojich tematických parkoch vo forme ziskov viac ako 1 miliardu dolárov.

Disney v druhom fiškálnom štvrťroku vykázala zisk na hodnote 460 miliónov dolárov, alebo 26 centov na akciu, za účasti rastu príjmov na 18,01 miliárd dolárov, zo 14,9 miliárd dolárov v predchádzajúcom štvrťroku, čo zahŕňalo iba niekoľko dní podpory z výsledkov akvizície aktív spoločnosti Fox v hodnote 71 miliárd dolárov. V tomto štvrťroku však Disney vykázala zisk vo výške viac ako 5 miliárd dolárov, pričom dosiahla zvýšenie vďaka získaniu kontrolného podielu v spoločnosti Hulu.

Súvisiace: Akcie Alphabet rastú, pretože spomalenie reklamy je menšie, než sa obávalo

Po očistení o reštrukturalizačné poplatky a ďalšie vplyvy spoločnosť Disney vykázala zisk 60 centov za akciu, čo predstavuje pokles oproti 1,61 dolárov za akciu v predchádzajúcom štvrťroku. Analytici v priemere podľa údajov spoločnosti FactSet očakávali, že spoločnosť Disney oznámi upravený zisk 91 centov na akciu, za účasti príjmov vo výške 18,06 miliárd dolárov, avšak čísla odhadov v posledných týždňoch klesli, keďže koronavírus sa rozšíril po celom svete a spoločnosť Disney uzavrela tematické parky a zastavila svoju filmovú produkciu. Ku koncu januára analytici v priemere očakávali upravený zisk na hodnote 1,40 dolárov na akciu a príjmy vo výške 19,51 miliárd dolárov.

Bob Chapek, ktorý prevzal funkciu výkonného riaditeľa spoločnosti Disney od Roberta Igera v tomto štvrťroku, uviedol: „Kým pandémia COVID-19 mala značný finančný vplyv na niekoľko našich podnikov, sme si istí, že toto narušenie dokážeme vydržať a vyjdeme z neho v silnej pozícii.“

Akcie spoločnosti Disney sa bezprostredne po výsledkoch obchodovali medzi ziskami a stratami o objeme okolo 1%. Akcie spoločnosti Disney tento rok klesli o viac ako 30%, kedy akciový index Dow Jones Industrial Average, ktorého je Disney súčasťou, klesol o 16,8%.

Disney čelí niektorým z najväčších obáv z Wall Street, ohľadom aktivít svojho podnikania počas korona-krízy, keďže jeho najväčšie podnikateľské aktivity sa sústreďujú na miestach, ktoré boli počas zakázané: napríklad tematické parky a výletné lode, filmy a živé športy.

Analytik zo spoločnosti Lightshed Partners – Rich Greenfield, ktorý 15. apríla zmenil investičný rating spoločnosti na “neutral“, napísal: „COVID-19 je pre spoločnosť Disney jednoznačným problémom.“ O menej ako mesiac neskôr, pred výsledkami v utorok ráno, Greenfield znížil odporúčanie na “predať“, keďže uviedol že „v posledných niekoľkých týždňoch sme sa viac dozvedeli o vplyvoch dopadov a premýšľali sme o tom, ako odhadujeme rok 2021 a tak veríme, že naše odhady boli stále príliš agresívne (a boli sme pod ostatnými).“

Očakáva sa, že jedným z odľahčení bude najnovšia ponuka spoločnosti Disney, ktorá predstavuje streamingové služby, ktoré sa sústreďujú na ponuky Disney + a Hulu. Služba Disney + bola uvedená na trh v novembri a už v apríli dosahuje 50 miliónmi platiacich predplatiteľov – čo je silnejší štart, ako sa očakávalo, dokonca aj pre službu, ktorá vyvolala vysoké očakávania – stále však má pochybnosti.

Analytik spoločnosti MoffettNathanson – Michael Nathanson pri pondelkovom znížení ratingu akcií na “neutrálne“ z “kúpiť“ poznamenal: “Stále si kladieme otázku, či služba spoločnosť Disney + dosiahne zvýšenú úroveň odlivu, pretože tomu predchádzajú niektoré predchádzajúce propagačné akcie a zľavy v USA a ukazuje sa nedostatok rozsiahleho pôvodného obsahu služby.“

Divízia tematických parkov skupiny Disney, ktorá sa zvyčajne pripája k segmentu televíznych sietí (zvyčajne tvorí najväčší podiel ziskov), zaznamenala tržby vo výške 5,54 miliárd dolárov, oproti 6,17 miliárd dolárov pred rokom; analytici v priemere očakávali hodnotu 5,75 miliárd dolárov.

Spoločnosť Disney vo svojom oznámení uviedla: “Odhadujeme, že vplyv pandémie COVID-19 na prevádzkový príjem v našich segmentoch parkov, zážitkov a tématických produktov bol približne na hodnote 1 miliardy dolárov, najmä v dôsledku straty výnosov v dôsledku zatvárania,” … “Celkovo odhadujeme, že COVID-19 má dopad na náš súčasný príjem z pokračujúcej prevádzky pred zdanením daní z príjmu vo všetkých našich podnikoch až na úrovni 1,4 miliardy dolárov.”

Generálny riaditeľ Robert Chapek povedal, že Disney sa znovu spustí vo fázach, ktoré sa začínajú v parku v Šanghaji už 11. mája. Disney bude kontrolovať návštevnosť pomocou „pokročilého rezervačného a vstupného systému“ a presadzovať sociálne dištancovanie a ďalšie zdravotné opatrenia vrátane vyžadovania nosenia masiek a skríningu teploty.

Súvisiace: Zisk spoločnosti Adidas prepadol o viac ako 90%

Televízne siete – vrátane ESPN, ktoré sa spoliehajú na živé vysielanie športov, aby dosiahli veľké príjmy z reklamy – vykázali príjmy vo výške 7,26 miliárd dolárov, oproti 5,53 miliárd dolárov pred rokom; analytici v priemere očakávali hodnotu 6,6 miliárd dolárov.

Zákaznícky segment spoločnosti Disney, ktorý spája služby Disney + a ďalšie streamingové služby s výsledkami akvizície spoločnosti BAMTech a medzinárodných operácií, vykázal tržby 4,12 miliárd dolárov, čo predstavuje nárast z menej ako 1 miliardy dolárov pred rokom. Analytici v priemere v tejto divízii očakávali tržby na úrovni 4,35 miliárd dolárov, čo predstavuje jediný segment, ktorý zaznamenal nárast odhadov od konca januára.

Segment filmových štúdií, ktorý bol poznačený oneskorením vo filmových premiérach a produkciou budúcich filmov, vykázal tržby 2,54 miliárd dolárov. Tento výsledok je v medziročnom porovnaní rastom z 2,13 miliárd dolárov, ale je nižší ako priemerný odhad analytikov 2,62 miliárd dolárov.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Reuters, MarketWatch

Facebook komentár